مزاياي سرمايه گذاري در بورس

مزاياي سرمايه گذاري در بورس
تقريباً همه‌ي مردم به دنبال پيشرفت مالي در طول زندگي خود هستند. پيشرفت نه با كار كردن زياد كه بلكه با سرمايه گذاري درست در بازارهاي مالي به وقوع مي‌پيوندد. بازارهاي مختلفي براي سرمايه گذاري وجود دارند و بدون ترديد انتخاب يك بازار مناسب براي سرمايه گذاري، اولين گام پيشرفت براي يك سرمايه گذار است. اينكه هر فرد كدام بازار را براي سرمايه گذاري انتخاب مي‌كند به ريسك پذيري، ميزان سرمايه و دانش و مهارت او بستگي دارد. در ميان بازارهاي موازي موجود براي سرمايه گذاري مانند طلا، ارز، زمين و بورس، بي شك بورس يك انتخاب جذاب و قابل توجه براي سرمايه گذاري است. به دليل ريسك بالا و نوسانات بدون حد و مرزي كه بازار طلا و ارز دارد، بسياري از سرمايه گذاران اين بازارها را بستر مناسبي براي سرمايه گذاري نمي‌دانند. بازار مسكن نيز به دليل مشكلاتي كه در زمينه‌ي نقد شوندگي و دير بازده بودن دارد، در گزينه‌هاي اول مزاياي سرمايه گذاري در بورس قرار نمي‌گيرد. در اين مقاله قصد داريم مزايايي كه بازار بورس براي سرمايه گذاري دارد را معرفي و مورد بحث و بررسي قرار دهيم. 
 

به دست آوردن سود

اصلي‌ترين هدف هر سرمايه گذار از سرمايه گذاري در هر بستري به دست آوردن سود و افزايش سرمايه است. سرمايه گذاري در بازار بورس نيز از اين قاعده مستثني نيست. سودي كه سرمايه گذاران منتظر آن هستند در بازار بورس از دو طريق مي‌تواند حاصل شود. در حالت اول افزايش قيمت سهام همگام با تورم و پيشرفت صنعت است. در اين حالت سهامداران از محل اختلاف قيمت خريد و قيمت جديد سهام مي‌توانند سود كسب كنند. نوع ديگر سود در بازار سرمايه مربوط به سود نقدي است كه شركت‌هاي مربوطه به سهامداران خود پرداخت مي‌كنند. در نظر داشته باشيد كه براي دريافت اين سود، بايد تا برگزاري نجمع سالانه صبر كنيد و در صورتي كه سهامداري زودتر از موعد برگزاري مجمع سالانه سهام خود را بفروشد نمي‌تواند در سود نقدي اختصاص يافته به سهام خود سهيم باشد و به او سودي تعلق نمي‌گيرد. مجموع اين دو سود، سود كلي سرمايه گذاران در بازار سرمايه را تشكيل مي‌دهد. 
نكته‌اي كه در مورد سود حاصله در بازار سرمايه و بورس بايد در نظر داشته باشيد، تغييرات غير قابل پيش بيني براي قيمت‌ها است. در نتيجه ميزان بازدهي كه سرمايه شما در اين بازار خواهد داشت را نمي‌توان به صورت دقيق تخمين زد. البته بايد در نظر داشته باشيد كه بازار بورس پتانسيل زيادي براي كسب سود دارد و در صورتي كه آموزش‌هاي كافي در اين زمينه‌ را پشت سر بگذاريد مي‌توانيد سود قابل توجهي از اين بازار به دست آوريد. 
 

حمايت و شفافيت قانوني

در بازار بورس تمامي فعاليت‌ها، معاملات و تمامي تغييرات ايجاد شده زير نظر مستقيم سازمان بورس انجام مي‌شود. اين بدان معناست كه معاملات غير قانوني، كلاه برداري و از دست رفتن سهام در بازار سرمايه معنايي ندارد. معاملات غيرقانوني و خارج از چارچوب سازمان بورس، در بازار سرمايه انجام نمي‌شوند. بورس بازاري قانوني است، بنابراين كليه افرادي كه در بورس سرمايه‌گذاري مي‌كنند، از حمايت قانوني برخوردار هستند كه يكي از مزاياي سرمايه گذاري در بورس به حساب مي‌آيد.
 

حفظ سرمايه در مقابل تورم

تورم در همه‌ي كشورهاي جهان وجود دارد، و با توجه به شرايط اقتصادي و سياسي آن كشور متغير است. در برخي از كشورها نرخ تورم بسيار كم و در برخي بسيار زياد است. بازار سرمايه يكي از روش‌هاي ايمن براي حفظ ارزش سرمايه در برابر تورم است و كاهش ارزش پول را پوشش مي‌دهد. با سرمايه گذاري مناسب و هدفمند  در بازار بورس نه تنها مي‌توان ارزش پول در برابر تورم را حفظ كرد، بلكه مي‌توان به ارزش سرمايه نيز افزود. يكي از دلايل افزايش قيمت سهام در بازار بورس تورم است كه با  گذر زمان، دارايي‌هاي شركت نيز مشمول تورم شده و ارزش آن افزوده مي‌شود درنتيجه ارزش سهام شركت افزايش مي‌يابد. در نتيجه علاوه بر سود سهام كه هر ساله به سهامداران تعلق مي‌گيرد، حفظ ارزش پول در برابر تورم نيز به خودي خود اتفاق مي‌افتد و سرمايه گذار نگراني از اين بابت نخواهد داشت. 
 

سهولت در نقد شوندگي

يكي ديگر مزاياي بورس نسبت به ديگر بازارهاي سرمايه گذاري، سهولت در نقدشوندگي آن است. در صورتي كه يك سهامدار بخواهد سرمايه خود را از بازار بورس خارج كند، تنها در چند روز كاري مي‌تواند اين كار را انجام دهد. در حقيقت پس از فروش سهام تنها چند روز زمان لازم است تا وجه نقد از طريق كارگزاري به حساب سرمايه گذار واريز شود. بسياري از بازارهاي موازي براي سرمايه گذاري از جمله مسكن همچين ويژگي را ندارد. در حقيقت تبديل سرمايه به وجه نقد در بازار مسكن زمان بيشتري مي‌طلبد و در عين حال هزينه‌هاي جانبي زيادي از جمله هزينه انتقال سند، ماليات بر مسكن، عوارض شهرداري و ... براي سرمايه گذار به همراه خواهد داشت. به عبارت ديگر اگر شما سرمايه‌اي داشته باشيد و آن را وارد بازار مسكن كنيد يا كسب و كاري راه بياندازيد، مدتي طول مي‌كشد تا بتوانيد سرمايه اوليه خود را بدست آوريد و نقد كنيد. اما در بازارسرمايه به ‌راحتي مي‌توانيد سهام خود را بفروشيد و پول خود را به حساب بازگردانيد. زمان لازم براي برگشت پول به حساب بانكي شما، حداكثر دو روز كاري است.
البته بايد خاطر نشان شد كه در بازار سهام به ندرت محدوديت‌هايي نيز ديده مي‌شود. براي مثال محدوديت براي فروش سهام، توقف و تعليق آن است. كه به ‌جز اين موارد سهامدار مي‌تواند به راحتي در كوتاه‌ترين زمان ممكن سهام خود را بفروشد و وجه نقد آن را در حداكثر 2 روز كاري دريافت كند.