كارگزاري بورس كجاست و چه كمكي به شما مي‌كند؟

كارگزاري بورس كجاست و چه كمكي به شما مي‌كند؟

كارگزاري بورس كجاست و چه كمكي به شما مي‌كند؟

يكي از مفاهيم مهم در زمينه بازار بورس و سرمايه گذاري در آن، مبحث كارگزاري بورس است. كارگزاران بورس در حقيقت، واسط بين سرمايه گذاران و سازمان بورس هستند. انجام اموري از قبيل خريد و فروش سهام و اوراق بهادار در بازار سرمايه بر عهده كارگزاري هاي بورس است. كارگزاري ها در واقع، اشخاصي حقوقي هستند كه در امر خريد و فروش اوراق بهادار و سهام، نماينده مشتريان به شمار مي روند.
 
فعاليت كارگزاري بورس، فوق العاده حساس است چرا كه در واقع تمامي اعتماد مشتريان، به اين شركت هاست.  بنابراين شرايط و ضوابط محكمي بر مديران شركتهاي كارگزاري حاكم است. معاملات شركت هاي كارگزاري از طريق معامله گران آن ها انجام مي شود. اين معامله گران، در زمينه فعاليت در بورس، بايد داراي گواهينامه حرفه اي باشند تا تسلطشان بر دانش بورس و انجام معاملات را تاييد كند.

فعاليت هاي شركت هاي كارگزاري بورس

شركت هاي كارگزاري بورس، پس از كسب مجوزهاي لازم از نهادهاي قانوني، مي توانند فعاليت هاي مختلفي را در بازار سرمايه انجام دهند. برخي از اين فعاليت ها بدين شرح است.

انجام معاملات در بورس اوراق بهادار

شركت هاي كارگزاري مي توانند به خريد و فروش سهام در بورس اقدام كنند و يا حق تقدم اوراق مشاركت و بهادار و سهام شركت هاي حاضر در بورس را به مشتريانشان عرضه كنند.

مشاوره پذيرش در بورس اوراق بهادار

شركت هاي كارگزاري مي توانند به شركت هايي كه متقاضي حضور در بورس هستند خدمات مشاوره اي ارائه دهند. اين مشاوره در زمينه ارائه مدارك و مستندات و فرايند پذيرش آن به عنوان نماينده متقاضي به بورس، عرضه مي شود.

انجام معاملات در فرابورس

شركت هاي كارگزاري مي توانند در فرابورس نيز به ارائه خدماتي بپردازند از جمله اين خدمات مي توان به خدماتي در زمينه خريد و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق مشاركت شركت هاي حاضر در فرابورس به مشتريان، اشاره نمود.

سبد گرداني

كارگزاري ها همچنين از طريق سبد گرداني نيز به مشتريان خدمات ارائه مي كنند كه شامل خريد و فروش اوراق بهادار براي مشتريان در جهت دريافت سود بيشتر از انجام معاملات است.

مشاوره سرمايه گذاري

در اين زمينه نيز كارگزاري ها به مشتريان خود در زمينه خريد و فروش اوراق بهادار مشاوره مي دهند.

پردازش اطلاعات مالي

در اين زمينه، شركت هاي كارگزاي مي توانند اطلاعاتي از قبيل اوراق بهادار، معامله، سفارشات خريد و فروش و.. را به مشتريانشان ارائه دهند.

تعهد پذيره نويسي

انجام تعهد خريد و فروش اوراق بهاداري كه در در زمان مهلت پذيره نويسي هنوز به فروش نرفته است نيز از وظايف شركت هاي كارگزاري فعال در بورس است.
موارد گفته شده، تنها چند نمونه از فعاليت هاي كارگزاري ها در بورس است.
شركت هاي كارگزاري بسياري در انجام خدمات در زمينه معاملات بورس و فرابورس، فعال هستند كه از جمله اين شركت هاي كارگزاري مي توان كارگزاري هاي بانك آينده، آبان، آپادانا، آگاه، ايمن بورس، بانك كشاورزي و بانك دي و.... را نام برد. بنابراين براي سرمايه گذاري در بورس اولين قدم، انتخاب يك كارگزاري از ميان صدها كارگزاري موجود است. گام بعدي، افتتاح حساب در كارگزاري منتخب و سپس دريافت كد بورسي و پس از آن حضور در بازار بورس است.
 
المنشورات ذات الصلة

مطلوب اسم المرسل
الأحرف المتبقية: 1000
مطلوب تعليق