چقدر در بورس سرمايه گذاري كنيم؟

چقدر در بورس سرمايه گذاري كنيم؟
بحث بورس داغ است، همه جا صحبت از خريد سهام است، سوالات زيادي براي عموم مردم مطرح است اينكه چقدر سهم بخريم، آيا بايد خانه و اتومبيل خود را بفروشيم و در بورس سرمايه گذاري كنيم؟ چه سهمي بخريم و ...
در ادامه به چند نكته مي توان اشاره كرد:
۱.بورس فقط و فقط و فقط مختص پول اضافه شماست، فروش خانه اي كه در آن سكونت داريد و سرمايه گذاري آن در بورس اشتباه است. فروش اتومبيل زير پاي شما و سرمايه گذاري آن در بورس اشتباه است. مي پرسيد چرا؟
شما در بازار صعودي بورس، با خوش بيني محاسبات خود را انجام مي دهيد، خانه و يا اتومبيل را مي فروشم و سهام مي خرم، سهام صعود مي كند و اتومبيل بهتر و يا خانه بهتري مي خرم. اما معمولا عكس اين موضوع اتفاق مي افتد به محض ورود شما به بورس كه معمولا در پيك قيمت اتفاق مي افتد، بورس شروع به ريزش مي كند و قيمت ملك و اتومبيل و دلار و ... افزايش مي يايد و شما از دو سمت ضرر مي كنيد.
"مطمئن باشيد با يك معامله اشتباه خانه اتومبيل خود را از دست خواهيد داد و حتي زير بار قرض و بدهي خواهيد رفت. روي ديگر بورس بسيار بي رحم است."
پولي كه آزاد است، بيكار است و يا در اوراق كم بازده و سپرده هاي با سود كم سرمايه گذاري كرده ايد را مي توانيد وارد بورس كنيد.
۲. سيگنال رانتي، نام اشتباه دوم شماست. اگر به موجودات فضايي و وجود موجود زنده در مريخ معتقديد، حتما دنبال سيگنال رانتي باشيد، هر دوي اين پديده ها، افسانه اي بيش نيستند!
۳.بيش از ۲۰ سهم با حجم كم خريده ايد و اصلا فرصت نمي كنيد در طول روز قيمتهايشان را چك كنيد. اينگونه سبدها هميشه از رشد بازار عقب هستند. براي يك سبد معمولي و نرمال، نهايتا ۵-۶ سهم كافيست (استراتژي شخصي بنده اينطور است) به راحتي مي توانيد روندشان را دنبال كنيد و تسلط خوبي هم بر آنها داريد و به اندازه كافي هم متنوع است.
۴. صبر نمي كنيد و اصطلاحا مدام از اين سهم به ان سهم مي پريد، در بازار صعودي جا به جايي مداوم سهم ها، تنها منجر به افزايش هزينه هاي معاملاتي و كارمزد كارگزاري مي شود. در هر ورود و خروج حدود ۱.۵ درصد از ارزش پورتفوي شما كم مي شود و اگر زيان هم بكنيد اين مبلغِ ضرر افزايش مي يابد
۵. شايد اين ديدگاه به مذاق خيلي از افراد خوش نيايد اما ديدگاه وارن بافتي در بورس ايران به نتايج خوبي نمي رسد.(به جز موارد استثنا) علت آن پيش بيني ناپذيري متغيرهاي كلان اقتصادي است.
خريد يك سهم با ديد ۱۰ ساله اشتباه است! ديد چند روزه هم مناسب نيست. بر اساس استراتژي خريد خود و با توجه به تحليلهاي بنيادي و تكنيكالي خريد كنيد و در صورتيكه اهداف خريد محقق شد با توجه به استراتژي فروش، با پرهيز از طمع (در پستهاي قبل مطلبي در مورد طمع نوشته ام) از سهم خارج شويد و دوباره اين سيكل را تكرار كنيد.
  به ياد داشته باشيد تا زماني كه سهم خوب ( بر اساس استراتژي شخصي و نه توصيه دوستان و كارگزار و ...) پيدا نكرده ايد، سهم نخريد و تا دلايلي و شواهدي مبني بر رسيدن به قيمت مورد نظرتان پيدا نكرده ايد سهم را نفروشيد. شايد اين موضوع ساده به نظر بيايد اما اكثرا در تشخيص اين موضوع اشتباه مي كنيم، سهمي كه موقع فروشش است را گران مي خريم و سهمي كه ارزان است و بايد بخريم را يا نمي خريم و يا اگر در سبدمان موجود است ، زود مي فروشيم!
 

مطلوب اسم المرسل
الأحرف المتبقية: 1000
مطلوب تعليق