تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
یکشنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۱:۲۵
سرویس : بورس انرژی
کد خبر : ۲۵۵۴
گزارشگر : ۱۹۳۰
منبع: بازار سرمایه ایران(سنا)
سرویس بورس انرژی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد:

پایان ماه عسل دلالان با ورود خودرو به بورس کالا

عرضه خودرو در بورس کالا به معنای رهایی این صنعت از قیمت گذاری دستوری، انتقال سود حاصل از تولید به تولیدکننده به جای دلالان، جمع شدن بساط رانت و دلالی ناشی از فاصله قیمت های کارخانه و بازار و در پایان منتفع شدن مصرف کنندگان از شفافیت بازار خودرو است.

پایان ماه عسل دلالان با ورود خودرو به بورس کالا
 
به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از کالا خبر، معصومه پاشایی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حمایت از طرح عرضه خودرو در بورس کالا گفت: نخستین طرحی که در کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم مطرح و پیگیری شد طرح ساماندهی بازار خودرو از مسیر عرضه در بورس کالا بود.

وی افزود: برنامه کمیسیون استفاده از ابزارها و مکانیزم های بورس کالا برای رهایی از طرح هایی همچون قرعه کشی و در نهایت ساماندهی بازار خودرو کشور بود، اما یکسری ملاحظات سبب شده بود تاکنون این طرح اجرایی نشود.

پاشایی اضافه کرد: پیشنهاد ما حرکت به سمت مکانیزم های شفافی همچون عرضه و تقاضا و استفاده از بستر بورس کالا در این مسیر است تا علاوه بر شفافیت بازار خودرو، قیمت ها نیز به شکل تعادلی کشف شود.

به گفته این نماینده مردم، مجلس همچنان به اجرای طرح ساماندهی خودرو و عرضه در بورس کالا اصرار دارد چرا که معتقد است بازار خودرو از طریق بورس کالا متعادل می شود و قطعا معاملات در تالار شیشه ای بورس کارایی بالاتری از شیوه هایی مانند قرعه کشی دارد.

وی اضافه کرد: تجربه سال های گذشته نشان داده که با عرضه کامل محصولات در بورس کالا به مرور و با تداوم عرضه ها، قیمت ها به سمت نقطه تعادلی بازار حرکت می کند و دیگر دونرخی در بازار کالاها وجود نخواهد داشت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه شاهد احتکار خودرو به دلیل بیمار بودن اقتصاد و تورم موجود در جامعه از سوی عده ای دلال هستیم، تصریح کرد: یکی از اصلی ترین مزایای عرضه خودرو در بورس کالا، جمع شدن بساط رانت و دلالی است که به این ترتیب سود به جای دلالان به تولیدکننده رسیده و در صنعت خودروسازی استفاده شود و از سوی دیگر مصرف کننده نهایی منتفع شود. در شرایط کنونی دلالان بیشترین سود را از معاملات خودرویی می برند.

وی تاکید کرد: با عرضه خودرو در بورس کالا، صنعت خودروسازی از نظام قیمت گذاری دستوری رهایی می یابد و این می تواند نقطه سرآغاز احیای صنعت خودرو باشد.

پاشایی در پایان تاکید کرد: با عرضه خودرو در بورس کالا و اصلاحات دیگر در ساختار صنعت، به دنبال این هستیم که خودرو را از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل کنیم.
تعداد بازدید : ۹۴
(یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱) ۱۱:۲۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید