تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
یکشنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۳:۴۶
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۲۵۶۰
گزارشگر : ۱۹۳۰
منبع: بازار سرمایه ایران(سنا)
سرویس بازار سرمایه
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس خبر داد:

راه‌اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در گام نهایی

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اوراق سلف مسکن هفته گذشته در کمیته فقهی جمع‌بندی شد، اما نهایی شدن سازوکار استفاده از آن در بورس کالا وابسته به تصمیمات هیات مدیره سازمان بورس و بورس کالا است.

راه‌اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در گام نهایی
 
به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، مجید پیره از جمع‌بندی ملاحظات فقهی مربوط به اوراق سلف مسکن خبر داد و گفت: اوراق سلف مسکن هفته گذشته در کمیته فقهی جمع‌بندی شد، اما نهایی شدن سازوکار استفاده از آن در بورس کالا، علاوه بر اینکه به تصمیمات هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس کالا بستگی دارد، تابعی از درخواست انتشار این اوراق از سوی سازندگان ساختمان است.

وی اظهار کرد: در ابتدا، ابعاد شرعی پیشنهادات از طریق کمیته فقهی سازمان بورس بررسی می‌شود و اکنون ملاحظات شرعی مربوط به دستورالعمل استفاده از این ابزار نهایی شده است.

به گفته پیره در صورت تصویب دستورالعمل مربوطه، شرکت‌های ساختمانی قادر خواهند بود از طریق اوراق سلف پیش‌فروش مسکن داشته باشند و افراد با خرید اوراق سلف از نوسانات بخش مسکن منتفع شوند.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار پیرامون موضوع صندوق املاک و مستغلات و نیز صندوق زمین و ساختمان نیز توضیح داد: صندوق زمین و ساختمان در کمیته فقهی تایید شده و اکنون هم به مرحله اجرا رسیده است و موضوع صندوق املاک و مستغلات نیز بعد از تدوین طرح نهایی و بررسی ابعاد فقهی و حقوقی آن، قابل اجرا در بازار سرمایه خواهد بود.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس ادامه داد: شرکت‌ها با استفاده از صندوق زمین و ساختمان یک ساختمان را ساخته و افرادی که جزو دارندگان آن صندوق هستند در روند تولید و سودآوری شریک می‌شوند.

وی یکی از ظرفیت‌های این صندوق را فراهم شدن امکان تامین مالی فعالیت‌های ساختمانی عنوان کرد.
تعداد بازدید : ۱۹۷
(یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱) ۱۳:۴۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید