تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
دوشنبه / ۹ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۲:۴۶
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۲۵۶۹
گزارشگر : ۱۹۳۰
منبع: بازار سرمایه ایران(سنا)
سرویس بازار سرمایه
رییس کل بانک مرکزی خبر داد:

استقراض دولت از بانک مرکزی ممنوع!

راه‌اندازی بازاری جذاب برای دارندگان ارز

استقراض دولت از بانک مرکزی ممنوع!
 
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص جلوگیری از تورم تأکید کرد: بحث استقراض مستقیم دولت از بانک مرکزی از خطوط قرمز است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، «علی صالح‌آبادی» امروز ۹ خرداد ماه در بیست و نهمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی گفت: رییس کل بانک مرکزی تأکید کرد: بحث استقراض مستقیم دولت از بانک مرکزی از خطوط قرمز است. در عین‌حال موضوع اصلاح قانون بانک مرکزی نیز در مجلس دنبال می‌شود. محور این قانون حرکت به سمت اقتدار و تقویت ساختارهای بانک مرکزی است و امیدوارم در مجلس به تصویب برسد.

انتشار اوراق ارزی
یکی از برنامه‌های بانک مرکزی انتشار اوراق ارزی است،هم اکنون این اوراق طراحی می‌شود تا افرادی که ارز در اختیار دارند از آن بهره‌مند شوند.
وی افزود: افرادی می‌توانند در این طرح شرکت کنند که درآمد ارزی داشته باشند و در پروژه‌های با بازدهی بالا سرمایه‌گذاری کنند و اوراق منتشر شود.
سیاست‌های خوبی برای کنترل تورم در نظر گرفته شده است
رییس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: برای کنترل تورم سیاست‌های خوبی در دولت در نظر گرفته شده که بخشی از آن به سیستم بانکی و بخشی هم به بودجه دولت مرتبط می‌شود.
وی اظهارداشت: برنامه‌های بانک مرکزی در زمینه اصلاح سیاست‌های پولی شامل سه بخش «اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک‌ها»، «اصلاح رابطه بانک مرکزی و بانک‌ها» و «اصلاح رابطه بانک مرکزی و مشتریان» و همچنین ارتقای سازوکارهای سیاست‌های پولی و سیاست‌های مرتبط با ارز و مسائل بین‌المللی می‌شود.

اصلاح تکلایف شبکه بانکی
رییس شورای پول و اعتبار در توضیح محورهای مهم اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک‌ها عنوان کرد: نخستین محور، سازو کار تکالیف بودجه‌ای است که بر نظام بانکی بار می‌شود. در بودجه ۱۴۰۱ تکالیفی در یک ماده ذکر شد اما در مجلس این تکالیف بسط داده شد که این موضوع باید اصلاح شود. البته با نامه‌نگاری بنده با رهبر انقلاب و دستورات ایشان اوضاع بهتر شد. بنابراین تکالیف شبکه بانکی که موجب ناترازی بانک‌ها می‌شود یک عامل تورم است که باید اصلاح شود.

سایر بانک‌ها نیز عامل عرضه ارز دولت در بازار باشند
وی درباره محور دیگر اصلاح گفت: بانک مرکزی به عنوان بانکدار دولت در سنوات قبل ارزهای نفتی را از دولت خریداری و ریال آن را در اختیار دولت قرار می‌داد. اما در بودجه امسال پیش‌بینی شد که علاوه بر بانک مرکزی، سایر بانک‌ها نیز عامل عرضه ارز دولت در بازار باشند. این اقدام می‌تواند یکی از عوامل پایه پولی را کنترل کند.

حل موضوع تنخواه دولت
رئیس کل بانک مرکزی درباره سومین محور اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و دولت گفت: موضوع تنخواه بانک مرکزی به دولت موضوع مهم دیگر در این زمینه است. هر ساله بانک مرکزی تنخواه را در اختیار خزانه قرار می‌دهد در حالی که شاید خزانه به این تنخواه نیازی نداشته باشد. در این زمینه هم با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد مقرر شد این اقدام به عنوان آخرین راهکار در نظر گرفته شود. در ستاد اقتصادی دولت و جلسه سران قوا مصوب شد خزانه ابتدا از سایر حساب‌های خود نزد بانک مرکزی استفاده کند و تا امروز از این سیاست استفاده شده است.

تعمیق بازار بدهی به سیاست‌های بانک مرکزی کمک می‌کند
صالح‌آبادی ادامه داد: با سازمان بورس کمیته مشترکی داریم که موضوعات مشترکی که بین بازار پول و سرمایه هست را دنبال می‌کنیم. در بحث توسعه و تعمیق بازار بدهی، هرچه این بازار توسعه پیدا کند و عمق آن بیشتر شود، می‌تواند به سیاست‌های پولی بانک مرکزی کمک کند.

وی تصریح کرد: دولت سالانه اوراق منتشر می‌کند و این ابزارها در یک بازار مالی باید معامله شود و تقاضا برای این اوراق شکل بگیرد. بنابراین تعمیق بازار بدهی می‌تواند به این موضوع کمک کند. در واقع این اوراق به گونه‌ای نباشد که بانک‌ها بخرند و بانک مرکزی بازخرید کند و باعث افزایش پایه پولی شود. البته حجم این اوراق از ۹۵ هزار میلیارد تومان در پایان سال گذشته به ۷۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

اصلاح ساختار ترازنامه بانک‌ها در دستور کار
رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بحث اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانک‌ها مهم است، تاکید کرد: در این راستا اصلاح ساختار ترازنامه بانک‌ها را مدنظر داریم. کاهش معوقات سیستم بانکی مهم است و در این خصوص همکاری بانک مربوطه و بانک مرکزی را می‌طلبد و جزییات زیادی دارد.
ادامه دارد
تعداد بازدید : ۱۹۱
(دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱) ۱۲:۴۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید