تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
چهارشنبه / ۱۵ تیر ۱۴۰۱ / ۱۱:۲۰
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۲۸۲۹
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بازار سرمایه
دیر بازارهای مالی بورس کالای ایران خبر داد:

بخشنامه معافیت مالیاتی گواهی سپرده‌های کالا به زودی ابلاغ می‌شود

رایزنی‌های بورس کالا برای تقویت بازار گواهی سپرده کالایی

بخشنامه معافیت مالیاتی گواهی سپرده‌های کالا به زودی ابلاغ می‌شود
 
پیش‌نویس مربوط به رفع ابهام‌های مالیاتی گواهی سپرده کالایی براساس قانون بودجه ۱۴۰۱ به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده و قرار است به زودی بخشنامه آن هم ابلاغ شود. به گفته مدیر بازارهای مالی بورس کالای ایران، این شرکت رایزنی‌هایی را به انجام رسانده که به محض ابلاغ بخشنامه، معاملات از نوع پیوسته گواهی سپرده‌های کالایی راه اندازی شود.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از کالا خبر، جواد فلاح، مدیر بازارهای مالی بورس کالای ایران با اشاره به معافیت های مالیاتی به عنوان یکی از موضوع‌های مهم در بحث گواهی سپرده کالایی پیوسته گفت: روال‌ و فرآیندهای قانونی این موضوع انجام شده است؛ به طوریکه پیش نویس مربوط به رفع ابهام‌های مالیاتی گواهی سپرده‌های کالایی در سازمان امور مالیاتی تهیه و به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار هم رسیده که امیدواریم به زودی بخشنامه آن هم ابلاغ ‌شود.

به گفته فلاح با ابلاغ احتمالی بخشنامه مزبور، باید برخی تغییرات نیز از سوی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در سامانه های معاملاتی گواهی سپرده کالایی اتفاق بیافتد.

این مقام مسئول با تاکید اینکه همسو با این کارهایی که در حال انجام است، گفت: بورس کالا رایزنی‌هایی را با شرکت های مختلف به انجام رسانده که بتواند به محض ابلاغ این بخشنامه، معاملات پیوسته گواهی سپرده محصول‌های صنعتی، معدنی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی را راه اندازی کند.

وی یادآور شد: برخی شرکت‌ها نظیر شرکت معادن سرمک که فرآیند پذیرش را گذرانده بودند، تمایل داشتند که تا پیش از ابلاغ بخشنامه و آغاز معاملات پیوسته گواهی سپرده این کالاها، نمادشان فعال شود و متقاضیان با نگاه مصرفی یا سرمایه گذاری قادر به ورود باشند.

فلاح اشاره ای به راه اندازی گواهی سپرده کالایی ناپیوسته روی کاتد مس و میلگرد در سال گذشته نیز کرد و گفت: افرادی که در این مدل اقدام به خرید سنگ آهن کنند، انبار سرمک متعهد شده که سنگ آهن آنان را با دریافت هزینه انبارداری نگهداری کند و نیازی نیست نظیر سیمان و شیشه حتما بعد از خرید، کالا را از انبار تحویل بگیرد.

به گفته مدیر بازارهای مالی بورس کالای ایران مدل ایده آلی که بورس کالا به دنبال آن است، شروع معاملات به صورت پیوسته است.

فلاح تصریح کرد: در مدل یک بار معامله (ناپیوسته) که برای معامله محصول‌های سیمان، شیشه، مس کاتد و میلگرد اعمال می‎شود، مشابه بازار فیزیکی علاقه‌مندان که بیشتر با نگاه مصرف کننده هستند در صورت تمایل به خرید می توانند خرید را انجام و کالا را حمل یا در انبار نگهداری و در سررسید مورد نظر تحویل بگیرند.

وی در تشریح مزایای این شیوه معاملاتی گفت: مزیتی که معاملات گواهی سپرده یک بار معامله (ناپیوسته) ایجاد می کند این است که افراد نیاز به دریافت کد بورس کالایی ندارند و با همان کد سهامداری قادر به خرید هستند. مزیت دیگر این است که انبار مکلف است کالا را تا زمان سررسید نگهداری کند.

مدیر بازارهای مالی بورس کالا ادامه داد: مزیت این ابزار برای مصرف کننده نیز بحث تضامین است. در بازار فیزیکی بورس کالا عرضه کننده باید ۱۰۰ درصد ارزش کالا را تضمین کند، درحالی که در روش گواهی سپرده کالایی در بورس کالا روی انبارها و وجود کالاها نظارت دارد. در نتیجه تضمین به ۲۰ درصد کالایی که قرار است در انبار قرار بگیرد، تبدیل می شود. لذا این روش یک رویکرد تضمینی دارد.

وی تاکید کرد: اگرچه این روش با بازار فیزیکی متفاوت نیست اما زمانی که به معاملات پیوسته تبدیل شود مزایای خود را بیش از پیش نشان می دهد، چراکه مزیت معافیت صد درصدی در مالیات بر درآمد دارد و همچنین اوراق قابل وثیقه گذاری نزد شبکه بانکی است و درنتیجه صاحب کالا قادر است به پشتوانه کالا تامین مالی انجام دهد. از سوی دیگر این امکان را فراهم می کند که افراد با نگاه سرمایه گذاری ورود کنند و در پرتفو دارایی های خود روی کالا هم سرمایه گذاری کنند و از تغییرات قیمت منتفع شوند.

فلاح با تاکید این نکته که گواهی سپرده ابزار تحویل در قراردادهای مشتقه به شمار می رود، اظهار کرد: از اینرو گواهی سپرده این امکان را فراهم می کند که معاملات مشتقه کالاهایی که روی آن‎ها گواهی سپرده تعریف و ایجاد شده، راه اندازی شود. از سوی دیگر می توان با راه اندازی صندوق های کالایی، سرمایه های خُرد مردم را جذب و روی این اوراق سرمایه و به نوعی به تامین مالی شبکه بازرگانی کالایی کشور کمک کرد.

وی در بخش پایانی صحبت های خود ضمن بیان این مطلب که شرکت های زیادی برای حضور در بازار گواهی سپرده کالایی به ویژه معاملات پیوسته اعلام آمادگی کرده اند، گفت: در جلسه اخیر کمیته پذیرش انبار درخواست هایی روی ورق، میلگرد و گندله ارایه شد و مورد بررسی و موافقت کمیته برای پذیرش قرار گرفت. در تمامی این موارد متقاضی پذیرش انبار به دنبال معاملات پیوسته است و در نتیجه مقرر شد مدارک و مستندات از این افراد اخذ و بازرسی از انبارها صورت گرفته و انبار پذیرش شود و به محض رفع موضوع معافیت مالیات بر ارزش افزوده، نمادها گشایش یافته و معاملات آن‌ها انجام می‌گیرد.
تعداد بازدید : ۱۱۳
(چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱) ۱۱:۲۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید