تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
سه شنبه / ۲۱ تیر ۱۴۰۱ / ۱۰:۴۳
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۲۸۵۴
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بازار سرمایه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

بهبود متغییرهای پولی نشانه عدم استقراض دولت است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اطلاعات منتشر شده نشان می دهد، دولت کنترل بازار نقدینگی را در دست گرفته و ماه آینده نتیجه کنترل رشد قیمت ها و جلوگیری از افزایش آن نشان داده می شود. این مسئله نشانه خوبی از عدم استقراض دولت از بانک مرکزی است.

بهبود متغییرهای پولی نشانه عدم استقراض دولت است
 
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری ایبِنا؛ مهرداد گودرزوند چگینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم رودبار سابق مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این سوال که با توجه به روند روبه ‌بهبود متغییرهای پولی در ماه‌های گذشته، آیا می‌توان چشم‌انداز مثبتی از وضعیت شاخص‌های پولی در ماه‌های آتی داشت، گفت: اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد، دولت کنترل بازار نقدینگی را در دست گرفته و ماه آینده نتیجه کنترل رشد قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش آن نشان داده می‌شود. این مسئله نشانه خوبی از عدم استقراض دولت از بانک مرکزی است.

وی افزود: حرکت دولت به سمت هوشمند کردن مالیات هم نکته بسیار قابل توجهی است که اهمیت فراوانی دارد. چنانچه مرز بین دریافت‌ها و پرداخت‌ها یا معاملات صوری و غیر صوری در موضوع مالیاتی مشخص شود، موفقیت بزرگی در دولت به دست آمده است.

چگینی درباره اقدامات بانک مرکزی در دولت سیزدهم ابراز کرد: رئیس کل بانک مرکزی و همکاران او تا به اینجا کار، موفق عمل کرده‌اند. نرخ دلار علیرغم فشارهای اقتصادی به کنترل درآمده و به نظر می‌رسد این توانایی در بانک مرکزی وجود دارد تا اقتصاد و رویکردهای سرمایه‌گذاری در کشور رو به بهبودی رود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه دراین خصوص که آیا تنها نهاد اثرگذار بر نقدینگی و تورم بانک مرکزی و نظام بانکی است یا سایر نهادهای اقتصادی دولت هم بر آن تاثیرگذار بوده اند، چنین توضیح داد: بانک مرکزی به عنوان محوریت نهادهای اقتصادی دولت شناخته می شود، ولی بدین معنا نیست که مسئولیت تمام مشکلات بر عهده آن قرار دارد. وزارتخانه های نفت، صمت، کار و رفاه، سازمان برنامه و بودجه و ... در کنار یکدیگر نقش دارند و با همکاری می‌توانند مشکلاتی مانند تورم، نقدینگی و هدایت سرمایه‌گذاری و جلوگیری از پول‌های سرگردان را برطرف سازند. به این معنا در اصطلاح عمومی بانک مرکزی عامل دانسته می‌شود و دلیل آن هم این است که بخشی از سیاست‌گذاری سایر دستگاه‌ها مشروط به سیاست‌های بانک مرکزی است، اما درصورتی‌که تیم اقتصادی به خوبی کار نکند و هماهنگی مناسبی نداشته باشد، رفع مشکلات هم راحت انجام نخواهد شد.

نماینده مردم رودبار پیشنهاد خود را برای مدیریت بهتر نقدینگی و کنترل تورم چنین مطرح کرد: نقدینگی باید به سمت بازار سرمایه هدایت شود و برای سرمایه‌داران واقعی تسهیلات مورد توجه قرار گیرد. سیاست‌های صادرات به گونه ای به تنظیم درآید که قوانین مزاحم از سر راه برداشته شود. حمایت صنایع داخلی باید به شکلی پیش رود که بر تولید داخل تعصب وجود نداشته باشد و بر صنایعی که فاقد توانایی تولید آن هستیم، اصرار ورزیده نشود.
تعداد بازدید : ۱۳۶
(سه شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۱) ۱۰:۴۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید