تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
شنبه / ۲۵ تیر ۱۴۰۱ / ۱۴:۰۷
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۲۸۷۶
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بازار سرمایه

طرح تنظیم بازارها به دنبال تعطیلی بازارهای کالایی و سرمایه است

یک کارشناس بازار سرمایه با انتقاد از ساختار و محتوای "طرح تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام به عرضه در بورس‌های کالایی" گفت: بهتر است این طرح را تعطیلی بازارهای کالایی و سرمایه دانست و بر این اساس رد پای مافیا در طرح تنظیم بازارها دیده می‌شود.

طرح تنظیم بازارها به دنبال تعطیلی بازارهای کالایی و سرمایه است
 
علیرضا باغانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به "طرح تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام به عرضه در بورس‌های کالایی" با انتقاد از ساختار و محتوی این طرح گفت: بهتر است بر روی مفاهیم تمرکز کرده و این کلمه طرح تنظیم را تعطیلی بازارهای کالایی و سرمایه دانست.

این کارشناس بازار سرمایه بر ماهیت عرضه و تقاضای واقعی که در بورس رقم می‌خورد، تاکید و اعلام کرد: این بازار سالم بوده و روندی بر اساس فرمول و مفاهیم اقتصادی دارد. این در حالی است که رد پای مافیا در طرح تنظیم بازارها دیده می‌شود. از این رو این طرح جنجالی را باید از این زاویه بررسی کرد که کسی جز مافیا در پشت این طرح دیده نمی شود.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: متاسفانه پشت پرده دلار 4200 تومانی نیز در این رانت و مافیا حضور داشتند؛ این در شرایطی است که در طرح مذکور نیز به اسم مردم، کارگروهی تشکیل خواهد شد تا نظام کالاهایی که به طور مناسب در بورس عرضه و دادوستد می‌شود، را از بین ببرند؛ به طوری که بجای این که سازوکار که تعیین کننده قیمت و خریدار باشد را بورس کالا مشخص کند، مافیا تعیین نماید.

ناتوانی وزارت صمت

وی با انتقاد از عملکرد وزیر صمت یادآور شد: وزیر صنعت در شورای عالی بورس عضو هستند و اگر با این دید به منافع سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه نگاه کنند، دیگر جای بحثی برای تداوم فعالیت شورای عالی بورس باقی نمی‌ماند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: وزیر صنعت نباید حتی اجازه صحبت از طرح تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام به عرضه در بورس‌های کالایی را می داد، چه برسد که بخواهد این طرح را تصویب کند.

باغانی با طرح این پرسش که چه قدرتی وجود دارد که این‌گونه از هر لحاظی ورود پیدا کرده و قرار است عرضه خیلی کالاها را در ساختار شفاف بورس مانع شود، تصریح کرد: با این شرایط چرا به اقتصاد کوپنی بازنمی‌گردیم و ویترینی به عنوان بورس در کشور داریم؟

وی به فصل برگزاری مجامع و شفاف نبودن صورت های مالی برخی از بخش ها و حوزه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: هم اکنون و با شرایط حاکم بر اقتصاد کشور، شرکت های پالایشی جرات انتشار عملکرد 3 ماهه ندارند، چرا که قیمت خوراک آنها مشخص نیست. با این همه ابهام چرا اصرار داریم که بورس و بازار سرمایه داشته باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه ترکیب کارگروه تصویب این طرح را نیز بی‌معنا دانست و یادآور شد: نکته ای پر از ابهام وجود دارد، آن هم این که پس از 17 سال پس از تصویب قانون بورس اوراق بهادار، بخش دولتی به فکر تنظیم بازار سرمایه افتاده است؟ قطعا این موضوع و اتفاق به تنظیم این بازار منجر نمی‌شود.

پیشنهاد تعطیلی بورس

باغانی افزود: در صورت تداوم شرایط کنونی و ادامه عدم حمایت‌ها از بازار سرمایه، و نیز با رفتاری که وزارت صنعت در قبال این بازار دارد، اگر بورس ایران یک ماه تعطیل شود، هیچ اتفاقی در کشور نمی افتد.

وی با اشاره به آثار سوء برخی تصمیمات ناشی از رانت افزود: وقتی توانایی اجماع برای هدایت درست، منطقی و واقعی بازارها وجود ندارد، چه اصراری به تداوم فعالیت بازار اوراق بهادار و بازار رسمی کالا است؟

این فعال بازار سرمایه گفت: بر اساس ماده 32 قانون بازار اوراق بهادار سازمان بورس مجاز است با تشخیص شرایط اضطراری، دستور تعطیل و یا توقف انجام معاملات هر یک از بورس‌ها را حداکثر به مدت سه روز کاری صادر کند که در صورت تداوم شرایط اضطراری، مدت مزبور با تصویب شورا قابل تمدید خواهد بود.

باغانی اظهار داشت: زمانی که پلت فرم معاملاتی بورس در کشور بعد از 55 سال عمر به عنوان تنها نمایانگر مکانیزم عرضه و تقاضا، از سوی برخی اشخاص ذی نفوذ و قانونگذار تحمل نمی شود و از سوی دیگر  وزیر صمت برای تعطیلی آن برنامه ای دارد، چه اصراری به ادامه فعالیت بورس است؟ بنابراین بهتر است با بهره‌گیری از این ماده قانونی بورس را موقتا تعطیل کنیم.
تعداد بازدید : ۱۵۴
(شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱) ۱۴:۰۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید