تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
یکشنبه / ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۰۹:۰۹
سرویس : بورس کالا
کد خبر : ۳۰۲۸
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بورس کالا

ابلاغ مرحله جدید گواهی سپرده کالایی

ابلاغیه معاف بودن از مالیات سبب می‌شود گواهی سپرده بیشتری در بورس کالا از لحاظ تنوع محصول شکل گیرد و زمانی که گواهی مختلف در بازار وجود داشته باشند از نظر قابلیت سرمایه گذاری و تنوع به سود سهامداران خواهد بود.

ابلاغ مرحله جدید گواهی سپرده کالایی
 
به گزارش صدای بورس، بالاخره بخشنامه معاف بودن از مالیات گواهی سپرده کالایی ابلاغ شد بر اساس این بخشنامه مالیات بر ارزش افزوده همه کالاهایی که در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس‌های کالایی کشور پذیرش و معامله می‌شوند، مشمول نرخ صفر مالیاتی است.
قید فوریتی که بیش از یک ماه زمان برد!
۲۶ اردیبهشت امسال بود که احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در حاشیه مراسم تجلیل از برترین‌های بورس کالا گفته بود از رئیس سازمان مالیات و شورای عالی مالیات خواسته می‌شود که با قید فوریت ظرف یک ماه آینده در خصوص معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی تعیین و تکلیف انجام شود.

البته که قید فوریت یک ماه بیش از دوماه به طول انجامید، اما سرانجام وضعیت آن امروز مشخص شد.

 

ابلاغ گواهی سپرده

به گفته فلاح اگر اعتبار مالیاتی بر روی آن کالا قبل از اینکه وارد بورس و تبدیل به گواهی سپرده کالایی شده ایجاد شده باشد، این اعتبار مالیاتی از مالیات ارزش افزوده‌ای که مشتری پرداخت می‏‌کند کسر خواهد شد. در نتیجه عملا از زمانی که کالا وارد انبار می‌شود تا زمانی که از انبار خارج نشده است، معاملات آن به عنوان معاملات ورقه بهادار در نظر گرفته می‎ شود و خریدار و فروشنده با مالیات ارزش افزوده سر و کار نخواهند داشت.تاکنون مشکل کار این بود که اعتبار مالیاتی که بر روی کالا وجود داشت را نمی‌توانسیتم به نفر آخر که کالا را انبار خارج می‌کند منتقل کنیم؛ که با این مصوبه این امکان فراهم شده است.

اعتبار مالیاتی، مالیات ارزش افزوده‌ای است که بابت خرید کالا یا مواد اولیه پرداخت می‌شود.

ابلاغیه نهایی معافیت از مالیات باعث رونق بیشتر گواهی سپرده کالایی خواهد شد

رسول علیمحمدی کارشناس حوزه بورس کالا گفت:موضوع مرتبط با گواهی سپرده کالایی و گسترش این گواهی بر کالاهای بیشتر یک نکته مبهم و گره کوری به نام مالیات بر ارزش افزوده داشت؛ که با این ابلاغیه این ابهام سرانجام رفع شد.

او می‌گوید:این ابلاغیه معاف بودن از مالیات سبب می‌شود گواهی سپرده بیشتری در بورس کالا از لحاظ تنوع محصول شکل گیرد و زمانی که گواهی مختلف در بازار وجود داشته باشند از نظر قابلیت سرمایه گذاری و تنوع به سود سهامداران خواهد بود و خود این مورد باعث رونق معاملات ثانویه و جذب مشارکت کننده بیشتری می‌شود و این گونه سهامداران بیشتری می‌توانند از مزیت‌های این گواهی سود ببرند.

جواد فلاح مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا هم می‌گوید این ابهام با دستورالعملی که سازمان امور مالیاتی صادر کرده است رفع شد و زمینه برای انتشار گواهی سپرده کالایی در بورس کالا و بورس انرژی روی کالاهای صنعتی، معدنی، پتروشیمی و نفتی و به عبارت دیگر روی کالاهایی که دارای ارزش افزوده هستند ایجاد شد. گواهی سپرده کالایی تا کنون روی محصول‌های کشاورزی که معافیت ارزش افزوده داشتند و سکه طلا که مشمول ارزش افزوده نبودند رونق داشت.

او گفت گواهی سپرده کالایی با تبدیل کالا به ورقه بهادار امکان معاملات پیوسته کالا، توثیق کالا، معاملات خرد، انبارداری استاندارد کالا، تامین مالی، ایجاد زیرساخت تحویل کالا برای راه اندازی معاملات مشتقه کالایی و ... را فراهم می‌کند.

حالا همه چشم انتظار هستند که با رفع ابهام معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی چه میزان بر تنوع این گواهی افزوده خواهد شد تا سهامداران بتوانند از مزیت های این گواهی بهره ببرند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ،نرخ صفر مالیاتی طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ باید جایگزین معافیت ها شود.

 

تعداد بازدید : ۲۶۵
(یکشنبه ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱) ۰۹:۰۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید