تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
دوشنبه / ۲۴ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۱۲:۰۶
سرویس : بورس
کد خبر : ۳۰۴۶
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بورس
دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو:

پایان ضیافت دلالان خودرو نزدیک است

دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا می‌گوید: زمانی که قیمت‌ها واقعی شود، دلالی نیز بی‌معنی شده و این رویه از طریق سازوکار شفاف بورس کالا، شدنی است.

پایان ضیافت دلالان خودرو نزدیک است
 
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدرضا نجفی منش، دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو با اعلام رضایت فعالان صنعت خودرو با عرضه محصول‌ها در بورس کالا گفت: دولت با دخالت‌های خود در بازار و قیمت‌گذاری خودرو باعث ایجاد اختلاف قابل توجه قیمت‌های درب کارخانه و بازار آزاد شده است.

وی افزود: در دهه ۷۰ با تصمیم شورای اقتصاد، قیمت خودرو در حاشیه بازار کشف و تعیین و اختلاف قیمت درب کارخانه و حاشیه بازار به عنوان سود از سوی سازمان حمایت مصرف کننده از خودروسازان گرفته می‌شد که از این طریق اختلاف ایجاد شده از بین برود. این روند سبب شده بود حدود ۱۳ سال قیمت خودرو دستخوش تغییرات زیادی نشود و این درحالی است که بهای نهاده‌های تولید، افزایشی بود. در این برهه شاهد بودیم که قیمت حاشیه بازار بعضا کمتر از قیمت درب کارخانه شده و هیچ صف خریدی نیز شکل نمی‌گرفت.

نجفی منش ادامه داد: در سال ۹۰ که تولید خودرو به یک میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه رسید، خودروسازان برای فروش از روش‌های فروش قسطی استفاده کردند اما از زمانی که شورای رقابت در بحث قیمت‌گذاری ورود کرد، اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار شروع و زیان خودروساز را به همراه داشت.

وی تصریح کرد: بسیاری از خریداران فعلی خودرو در سیستم قرعه کشی مصرف کننده نیستند بلکه به دنبال استفاده از اختلاف قیمت بازار و درب کارخانه هستند و بررسی‌ها نشان می‌دهد خودروهایی که بیشترین اختلاف قیمت را دارند، بیشترین تقاضا در قرعه کشی‌ها نیز برای همان‌ها ثبت می‌شود.

دبیر انجمن قطعه سازان اظهار کرد: دولت در برهه‌ای برای رهایی از این وضعیت و جلوگیری از افزایش بیشتر این اختلاف، زمانی که ۴۰ درصد تورم در کشور وجود داشت، اجازه افزایش ۱۸ درصدی را به خودروسازان داد اما با اما و اگر نمایندگان مجلس همراه شد.

بورس کالا، راه نجات صنعت خودرو
وی تاکید کرد: تنها راه قانونی در شرایط فعلی برای رهایی صنعت خودرو از قیمت‌گذاری دستوری، بورس کالا و عرضه محصول‌ها در آن است. در بورس کالا با استفاده از سازوکار عرضه و تقاضا قیمت واقعی کشف می‌شود. زمانی که قیمت واقعی کشف شود، صف خرید افرادی که در انتظار بهره بردن از اختلاف قیمت درب کارخانه و بازار هستند جمع شده و خریداران واقعی به معاملات ورود می‌کنند.

نجفی منش در پاسخ به این پرسش که عرضه‌های مستمر تا چه میزان به تعادل بازار خودرو کمک می‌کند؟ گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باعث می‌شود قیمت‌هایی که در بازار به صورت غیر واقعی بالا رفته‌اند کاهش یابد و از سوی دیگر سبب می‌شود افرادی که با هدف سودجویی خودرو خریداری کرده‌اند اقدام به فروش می‌کنند و این مسئله قیمت بازار را کاهش خواهد داد.

وی اظهار کرد: زمانی که قیمت‌ها واقعی شود، دلالی نیز بی معنی می‌شود و این رویه از طریق سازوکار شفاف بورس کالا، شدنی است.
تعداد بازدید : ۱۳۲
(دوشنبه ۲۴ اَمرداد ۱۴۰۱) ۱۲:۰۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید