تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
دوشنبه / ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ / ۱۰:۳۵
سرویس : بورس کالا
کد خبر : ۳۱۷۰
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بورس کالا

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛

بورس کالا واکسنی برای در امان ماندن اقتصاد از ویروس دلالی

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛
 
یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید بررسی تجربه عرضه محصول‌های فولادی، فلزات، پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و سیمان بیانگر آن است که به دلیل حذف قیمت‌های دستوری، ورود منابع به بخش تولید و بالا رفتن حاشیه سود تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی، راه اندازی خطوط تولید و در نهایت رشد تولید محقق شده است؛ به عبارتی سازوکار بورس کالا به دلیل ایجاد شفافیت و رقابت، اقتصاد کشور را در برابر دلالی واکسینه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالا خبر؛ حسین محمودی اصل، کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: قانون در خصوص ورود کالاها به بورس کالای ایران، شفاف و روشن است و براساس ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی، کالاهایی که در بورس کالا پذیرش و عرضه می‌شوند از شمول قیمت‌گذاری دولتی خارج می‌شوند که همین رویه طی سال‌های گذشته زمینه رشد تولید و تخصیص بهینه منابع و البته حذف دلالی را فراهم آورده است.

وی ادامه داد: در سمت مقابل، ورود کالاها به بورس کالا، در بازار آزاد و قیمت‌گذاری دستوری، همواره شاهد ورود واسطه‌ها به فرآیند معاملات هستیم. برای نمونه در بحث فولاد، پتروشیمی، سیمان و همین اواخر چند مدل خودروی عرضه شده تا پیش از ورود به بورس کالا این موضوع و توزیع رانت مشاهده می‌شد اما به محض آنکه قیمت‌ها از شیوه دستوری خارج می‌شود، تقاضای کاذب فروکش کرده و بازار به سمت تعادل حرکت می‌کند.

وی افزود: مقایسه صنایع با یکدیگر نشان می‌دهد که صنعت فولاد، فلزات، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و همینطور سیمان که وارد بورس کالا شده‌اند به جهت حذف واسطه‌ها جان گرفته‌اند و با عرضه‌های مستقیم این محصولات، دو قیمتی بودن بازار از بین رفته و این امر سبب شده منابع به تولید اختصاص یابد و زمانی که منابع به تولید رسید و حاشیه سود تولید بالا رفت، سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی، راه‌اندازی خطوط تولید و در نهایت رشد تولید محقق شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه عنوان کرد: در صنایعی نظیر خودروسازی که قیمت‌گذاری دستوری اتفاق می‌افتد شاهد هستیم که رانت به واسطه‌ها رسید و نه تنها حاشیه سود تولید کاهش پیدا کرد بلکه بخش تولید از کمبود نقدینگی به شدت آسیب دید؛ در نتیجه این امر صنعت خودرو با کاهش تولید مواجه شد.

محمودی اصل تاکید کرد: عرضه همه کالاها در بورس کالا می‌تواند قیمت‌گذاری دستوری را حذف کند درحالی که قیمت‌گذاری دستوری، مطلوب دلالان است و باید برچیده شود تا همه منابع به تولید اختصاص یابد و ضمن افزایش تولید که خود عامل جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید و ورود منابع به بخش تولید است، ادامه فعالیت واحدهای تولیدی هم در زمینه سودآوری و هم تامین نقدینگی را توجیه پذیر کند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه باید تلاش کرد سایر کالاها هم فرصت حضور در بورس کالا را داشته باشند. بورس کالا یعنی رقابت و شفافیت؛ جایی که شفافیت و رقابت در آن مطرح باشد اثری از دلالی نخواهیم دید چراکه دلال در فضای آکنده از عدم شفافیت و رانت امکان فعالیت دارد نه در رقابت.

وی در خاتمه با بیان اینکه سازوکار بورس کالا، اقتصاد کشور را در برابر دلالی واکسینه می‌کند، خاطرنشان کرد: با عرضه کالاها در بورس کالا، ویروس دلالی و رانت‌خواری ریشه کن شده و در مرحله بعد، اقتصاد کشور در مقابل این ویروس‌ها واکسینه می شود.
تعداد بازدید : ۱۲۵
(دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱) ۱۰:۳۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید