تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
سه شنبه / ۲۴ آبان ۱۴۰۱ / ۱۰:۵۳
سرویس : اقتصاد کلان
کد خبر : ۳۴۴۶
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس اقتصاد کلان

هشدار آسیب به فرآیند اجرایی قانون پایانه‌های فروشگاهی با اجرای دفعی

مشاور امور مالیاتی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه قانون پایانه‌های فروشگاهی یکی از مترقی‌ترین قانون‌ها در بخش اقتصاد است، گفت: این قانون به هیچ عنوان نباید به صورت دفعی انجام شود.

هشدار آسیب به فرآیند اجرایی قانون پایانه‌های فروشگاهی با اجرای دفعی
محمدرضا جعفریان مشاور امور مالیاتی اتاق اصناف ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سوالی در مورد آغاز فرآیند اجرایی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، گفت: قانون پایانه‌های فروشگاهی مصوب سال 1398، یکی از مترقی‌ترین قانون‌ها در بخش اقتصاد است که می‌تواند به ما در شفاف‌سازی اقتصادی کمک کند.

 
وی با بیان اینکه در صورتی که این قانون به درستی اجرا شود بسیار کارآمد است، گفت: این قانون باید به صورت کامل و درست اجرا شود، در این حالت حتما در شفاف‌سازی و حتی شفاف‌سازی کالایی به ما کمک خواهد کرد. به تازگی کار اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی آغاز شده است.

جعفریان ادامه داد: در ماده این قانون ذکر شده است که براساس اولویت‌بندی سازمان امور مالیاتی باید مودیان را فراخوان کند. ضمن اینکه سازمان امور مالیاتی باید آموزش‌های لازم را به مودیان دهد و آنها را در جهت اجرای قانون توانمند کند تا این قانون به درستی اجرایی شود. نباید فراموش کنیم که باید اولویت‌ها را در نظر بگیریم. همچنین توانمندی مودیان نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اجرایی دفعی قانون پایانه‌های فروشگاهی که در قانون مصوب سال 1398 در نظر گرفته شده بود و برای اصلاح آن سازمان امور مالیاتی لایحه‌ای را به مجلس ارسال کرده است، گفت: این قانون به هیچ عنوان نباید به صورت دفعی انجام شود و در صورتی که این کار انجام شود قانون شکست خواهد خورد.

مشاور امور مالیاتی اتاق اصناف ایران اظهار کرد: در خصوص شیوه اجرای این قانون ما در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بحث کردیم و اعلام کردیم که باید اجرای قانون بر اساس اولویت بندی انجام شود. اگر به صورت ناگهانی بخواهیم همه مودیان را مشمول اجرای این قانون کنیم، سازمان امور مالیاتی و مردم دچار چالش خواهد شد.

وی افزود: در بخش اتاق اصناف حدود سه میلیون واحد وجود دارد، توان اینکه بخواهیم همه این واحدها را به صورت هم‌زمان مشمول اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی کنیم، وجود ندارد. بنابراین باید براساس اولویت بندی که سازمان امور مالیاتی تعیین خواهد کرد، قانون اجرایی شود.

جعفریان در مورد نقش اتاق اصناف در آموزش و کمک به اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی با توجه به تاکید سازمان امور مالیاتی بر همکاری بیشتر اصناف در این خصوص گفت: براساس قانون سازمان امور مالیاتی، شرکت‌های معتمد و اصناف مسئول آموزش مودیان هستند. در حوزه اصناف نیز کم‌کاری‌هایی صورت گرفته است اما در برای آموزش در حوزه پایانه‌های فروشگاهی لازم است تا هر سه گروه مسئول در این حوزه فعال باشند.

وی با اشاره به اینکه در این بحث سازمان امور مالیاتی در درجه اول، شرکت‌های معتمد در درجه دوم و اتاق اصناف و اتحادیه‌ها در درجه سوم هستند که باید در آموزش سهم داشته باشند، گفت: نمی‌شود یکی از آنها کنار بنشیند و انتظار داشته باشیم آموزش به درستی انجام شود. آموزش کامل انجام نشده و اگر قانون پایانه‌های فروشگاهی بخواهد به این صورت اجرا شود دچار مشکل خواهیم شد. در کنار نحوه اجرای قانون، باید اطلاع‌رسانی به صورت کامل انجام شود. ضمن اینکه آموزش‌ها باید به تحوی صورت بگیرد که بتواند مودیان را در راستای اجرای قانون توانمند کند.
تعداد بازدید : ۱۴۵
(سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱) ۱۰:۵۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید