تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
چهارشنبه / ۹ آذر ۱۴۰۱ / ۰۹:۰۰
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۳۵۱۶
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بازار سرمایه

انتشار نخستین گزارش صندوق تثبیت بازار سرمایه طی هفته آینده

رئیس صندوق تثبیت بازار گفت: نخستین گزارش صندوق تثبیت بازار سرمایه، هفته آینده برای نخستین بار منتشر خواهد شد.

انتشار نخستین گزارش صندوق تثبیت بازار سرمایه طی هفته آینده
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، صندوق تثبیت بازار همان‌طور که از نامش پیدا است سعی در ایجاد ثبات دارد؛ همچنین در شرایط بحرانی بازار سهام ورود کرده و با حمایت از سرمایه‌گذار مانع رفتارهای فرصت‌طلبانه برخی بازیگران می‌شود.

طبق اساسنامه سازمان بورس بحران به شرایط زمانی اطلاق می‌شود که نوسانات شدیدی در نمادهای شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه ایجاد شود.

از جمله وظایف صندوق تثبیت بازار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کنترل و کاهش مخاطرات سامانه‌‌‌‌ای یا فرادستگاهی، اجرای سیاست‌های عمومی و حاکمیتی در بازار سرمایه کشور، حفظ جلوگیری از ایجاد و تداوم ترس فراگیر در زمان وقوع بحران‌‌‌‌های مالی و اقتصادی شرایط رقابت منصفانه، جلب اطمینان سرمایه‌‌‌‌گذاران خرد برای تداوم فعالیت در این بازار، حفظ شرایط رقابت منصفانه در بازار

گفتنی است که هدف از تشکیل این صندوق کنترل و تثبیت بازار و همچنین حفظ شرایط رقابت منصفانه در بازار است. در شرح وظایف این صندوق همچنین به جلوگیری از ایجاد و تداوم ترس فراگیر در زمان وقوع بحران‌‌‌‌های مالی نیز اشاره شده است. تا سرمایه‌‌‌‌گذاران خرد برای تداوم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه راغب بمانند و در جهت خروج نقدینگی بر نیایند.

گفتنی است در نشست خبری روز سه شنبه هشتم آذرماه، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس اعلام کرد، بخشی از منابع صندوق تثبیت از محل بودجه عمومی 1401 با پیگیری های وزارت اقتصاد تامین و به این صندوق تخصیص داده شد.

همچنین اخیرا پیمان حدادی، مشاور و دستیار ویژه ریاست سازمان بورس و رئیس صندوق تثبیت بازار در گفت و گو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به علل به تاخیر افتادن انتشار گزارش عملکرد صندوق تثبیت، از جمله مواردی مثل طرح بیمه صندوق های با درامد ثابت، که اخیرا به پایان رسید، از انتشار عملکرد صندوق تثبیت در هفته‌ی آینده داد.

ایجاد صندوق تثبیت بازار جزو اقداماتی بود که در بحبوبه ریزش شاخص بورس در سال‌های اخیر رخ داد. وجود چنین صندوق‌های حمایت‌گری از طرف دولت می‌تواند نقش اساسی در ایجاد ثبات داشته باشد. به‌نظر برخی کارشناسان عملکرد صندوق تثبیت بازار قابل قبول نبوده و نتوانسته ثبات مدنظر را ایجاد کند، البته باید در نظر داشت که این صندوق در ابتدای مسیر بوده و با گذشت زمان می‌تواند نقش موثری در بازار سرمایه ایجاد کند.
تعداد بازدید : ۲۶۷
(چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱) ۰۹:۰۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید