تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
شنبه / ۴ تیر ۱۴۰۱ / ۰۹:۲۷
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۲۷۴۱
گزارشگر : ۱۹۳۰
منبع:خبرگزاری تسنیم
سرویس بازار سرمایه

رای دیوان عدالت درباره رسیدگی بورس ها به تخلفات انضباطی سهامداران

حکم رسیدگی هیات مدیره بورس‌ها به تخلفات انضباطی سهامداران از سوی دیوان عدالت اداری، خارج از حدود اختیار و مغایر با ماده ۳۵ قانون بازار اعلام و ابطال شد.

رای دیوان عدالت درباره رسیدگی بورس ها به تخلفات انضباطی سهامداران
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، معاونت قضایی دیوان عدالت اداری اعلام کرد: بر اساس ماده 35 قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال 84، هیات مدیره بورس به تخلفات انضباطی کارگزاران، کارگزار/ معامله گران، بازارگردان، ناشران و سایر اعضا از هر یک از مقررات این قانون و آیین نامه های ذیربط طبق آیین نامه انضباطی رسیدگی می کند.

با وجود حکم مقرر در این ماده بر مبنای شق چ بند 6 ماده یک دستورالعمل رسیدگی به تخلفات در بازار سرمایه مصوب مهر سال 98 هیات مدیره سازمان بورس با اصلاحات بعدی در مرداد و مهر سال 99، مقرر شده سهامداران نیز یکی از مصادیق ماده 35 قانون بازار اوراق بهادار هستند و توسط هیات مدیره بورس به تخلفات انضباطی آنها رسیدگی می‌شود.

اطلاق حکم فوق در غیر مواردی که کارگزار/ معامله گر بر اساس بند 14 ماده یک قانون بازار ، اوراق بهادار را به نام و حساب خود معامله می کند، خارج از حدود اختیار و مغایر با ماده 35 قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال 84 است و مستند به بند یک ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 92 ابطال می شود.
تعداد بازدید : ۱۱۶
(شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱) ۰۹:۲۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید