تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
چهارشنبه / ۵ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۰۹:۴۴
سرویس : بورس کالا
کد خبر : ۲۹۳۴
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بورس کالا
با هدف انجام معاملات گواهی سپرده کالایی انجام شد

گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی نخود با سررسید ۱۴۰۲

بورس کالا از گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی گواهی سپرده نخود با سررسید سال ۱۴۰۲ خبر داد.

گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی نخود با سررسید ۱۴۰۲
 
به گزارش پایگاه بخبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، در اطلاعیه جدید مدیریت بازارهای مالی بورس کالای ایران خطاب به همه کارگزاران و فعالان بازار سرمایه آمده است: از سه شنبه ۴ اَمرداد (دیروز) انبارهای شیری، کامیاران و خلیفه فعال شده و با نمادهای نخود متوسط ۰۲۰۲ شیری (نخود۰۰۰۲پ۰۱)، نخود متوسط ۰۲۰۲ کامیاران (نخود۰۲۰۲پ۰۲) و نخود متوسط ۰۲۰۲ خلیفه (نخود۰۲۰۲پ۰۳) آماده پذیرش محصول نخود متوسط از مشتریان است. زمان گشایش نمادهای معاملاتی مربوط به این انبارها روز دوشنبه ۱۰ اَمرداد اعلام شد.

براساس اطلاعیه اعلام شده، محصول تحویلی باید تولید سال ۱۴۰۱ باشد و انبار محصول تولیدی سال های قبل را پذیرش نخواهد کرد و حداقل مقدار کالای قابل تحویل به انبار ۱۰۰ کیلوگرم است.

مقدار هر گواهی سپرده کالایی یک کیلوگرم است و برای تحویل گرفتن کالا از انبار لازم است حداقل ۱۰۰ کیلوگرم گواهی سپرده کالایی توسط مالک ارائه شود و در صورت مالکیت کمتر از این مقدار لازم است گواهی سپرده تا وزن مذکور توسط فرد متقاضی تحویل، در بازار معاملات گواهی سپرده نخود در بورس کالا خریداری شود.

حداکثر زمان نگهداری کالا تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ است و تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی و آخرین روز معاملاتی نماد ایجاد شده، ۲۰ اردیبهشت سال آینده است و پس از آن، معاملات نماد برای فرآیند تحویل و تسویه حساب با انبار متوقف می‌شود.

نخستین انبار نخود پذیرش شده در بورس کالای ایران انبار شیری در استان کرمانشاه بود که از ۲۹ آذر فعال و زمان گشایش نماد معاملاتی آن ۵ دی بود. ظرفیت این انبار ۲۰ تن اعلام شد.

دومین انبار نخود نیز انبار اتحادیه کامیاران در استان کردستان بود که از ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ فعال شد و زمان گشایش نماد معاملاتی آن ۲۲ اسفند بود. ظرفیت این انبار نیز ۱۰ تن است.

سومین انبار نخود پذیرش شده در بورس نیز انبار خلیفه با ظرفیت ۲۰ تن در استان کرمانشاه بود که در ۲۲ اسفند فعال و نماد معاملاتی آن از ۲۴ اسفند پارسال گشایش یافت.

از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده نخود در تاریخ ۵ دی ۱۴۰۰ بیش از ۷ هزار و ۵۵۹ گواهی از سوی معامله گران به ارزش ۲۵۳میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.
تعداد بازدید : ۱۶۲
(چهارشنبه ۵ اَمرداد ۱۴۰۱) ۰۹:۴۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید