تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
یکشنبه / ۱ آبان ۱۴۰۱ / ۱۴:۲۱
سرویس : بورس اوراق بهادار
کد خبر : ۳۳۶۵
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بورس اوراق بهادار
عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی:

نباید تصمیمات غیرکارشناسی دستگاه‌های دیگر به بورس تحمیل شود

وحید شقاقی شهری می‌گوید که تلاش امروز وزارت امور اقتصادی و دارایی و مدیریت کلان بازار سرمایه برای اعتمادآفرینی سهامداران است که در این مسیر باید مانع از تصمیمات غیرکارشناسی وزارتخانه‌ها، تصمیم‌های شبانه و دفعتی و تغییر مکرر مقررات شد، که این اقدام در جهت بازگشت اعتمادها، قطعا اثرگذار است.

نباید تصمیمات غیرکارشناسی دستگاه‌های دیگر به بورس تحمیل شود
 
وحید شقاقی شهری در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به موضوع برجام و تاثیر آن بر معاملات بازار سرمایه اشاره کرد و اظهار داشت: برجام بحثی نیست که بر عهده وزارت اقتصاد یا مدیران بازار سرمایه باشد بلکه بحثی فراتر از وزارت اقتصاد و فرادستگاهی است.

وی افزود: در این زمینه توصیه می‌شود مسئولان مربوطه در تکانه‌هایی که موجبات شکست معاملات بازار سرمایه را فراهم می‌کند وارد عمل شده و از ابزارهای موجود نهایت بهره را ببرند که همین تلاش‌ها نیز در نگاه و رفتار سرمایه‌گذاران تاثیر می‌گذارد.

شقاقی شهری گفت: زمانی که سردار سلیمانی به شهادت رسید، بازار با ریزش شدیدی مواجه شد اما با درایتی که در مدیریت بازار سرمایه انجام شد حقوقی‌ها و فعالان بازار از معاملات حمایت کردند و بازار در زمانی کوتاه به روند تعادلی خود بازگشت و اجازه داده نشد نااطمینانی بر بازار حاکم باشد و روند نزولی ادامه‌دار شود.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: بنابراین عواملی که از بیرون ناخواسته به بازار تحمیل می‌شود مانند موضوع برجام بحث فراملی و بیرون از عنصر بازار است که در این زمان باید مدیریت بازار تلاش کند تا نااطمینانی‌ها در بازار تداوم پیدا نکند.

وی ادامه داد: با حمایت سیاست‌گذاران نباید تصمیم‌های غیرکارشناسی از سوی دستگاه‌ها یا وزارتخانه‌های دیگر به بازار تحمیل شود که اقدامات مطلوبی در این زمینه مشاهده می‌شود.

شقاقی شهری گفت: وزارت اقتصاد صندوقی را تحت عنوان صندوق تثبیت در اختیار دارد که این صندوق ساخته شده تا زمانی که یک مولفه بزرگ بیرونی و خارج از کنترل بازار در معاملات تحمیل می‌شود مانع از ریزش بازار شود.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه خوارزمی در پایان گفت: هر تکانه‌ای مانند قطع مذاکرات برجام و دیگر اتفاقات فراملی می‌تواند تاثیرگذار بر نااطمینانی بازار سهام باشد و اثرات منفی را با خود همراه داشته باشد اما در صورت حمایت عملی سیاست‌گذاران، می‌توان اثرات منفی غیرطبیعی بر بازار را کنترل کند و مانع از تشدید ضرر و زیان سهامداران شد.
تعداد بازدید : ۱۲۱
(یکشنبه ۱ آبان ۱۴۰۱) ۱۴:۲۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید