تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
یکشنبه / ۱ آبان ۱۴۰۱ / ۱۴:۲۲
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۳۳۶۶
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بازار سرمایه

پاییزی مثل بورس؛ نگاهی به وضعیت شاخص کل در نخستین روز آبان ماه

در دومین روز هفته، شاخص کل بازارسهام، با ریزشی ۱۲ هزار واحدی حمایت ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی را از دست داد.

پاییزی مثل بورس؛ نگاهی به وضعیت شاخص کل در نخستین روز آبان ماه
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امروز یکشنبه  شاخص کل بازار سهام با ریزشی 12000 واحدی به محدوده ی  1 میلیون و 296 هزار واحدی رسید و برای اولین بار در سال جاری به کانال 1200 واحد وارد شد.

در جریان معاملات امروز دو نماد فارس و فولاد بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را داشتند همچنین گفتنی است حجم معاملات در حدود 2 هزار و 300 هزار میلیارد تومان بود. روز گذشته نیز ارزش معاملات به رقم 3500 میلیارد تومان رسیدک تا حدودی رقم امیدوارکنند‌ای بود.

این در حالیست که با توجه به گزارش های 6ماهه اکثر شرکتهای بورسی که اخیرا منتشر شدند، غالبا گزارشهای مثبتی به چشم می خورد و می‌توان گفت نه تنها انتظارات پیش بینی شده کارشناسان را محقق شدند بلکه فراتر از آن هم بودند.
 همچنین در اکثر سهام بازار چه از لحاظ بنیادی و چه از لحاظ تکنیکالی در وضعیت مناسبی قرار دارند. گفتنی است شاخص  P/e گذشته نگر بازار (به عنوان یکی از شاخص های تعیین کننده ی ارزش سهام) به پایین ترین سطح خود در8سال گذشته رسیده و می توان گفت بازار سرمایه به طور کلی در ارزنده ترین روزهای خود به سر می‌برد اما همچنان اقبالی به خرید از سوی خریداران به چشم نمی خورد.

در اکثر سهام شرکتهای سیمانی  سهم هایی با p/e حدود 4 دیده می شود، در گروه های کوچک مثل غذایی و دارویی شرایط مشابهی به چشم می خورد . در گروه سهام غذایی با توجه به این موضوع که هنوز سهام لبنیاتی ها گزارش 6 ماهه خود را ارائه نکردند ولی به نظر، در این گروه هم روند مثبت گذشته تکرار شود و حتی با رشد هم مواجه باشند. گروه های بزرگتر همچون  پالایشیها هم در گزارشات خود  فراتر از انتظار ظاهر شدن و با توجه به اینکه در فصل تابستان با وجود افت کرک اسپرد فصل تابستان نسبت به فصل بهار، طبیعی بود که سود خالص فصل تابستان این صنعت نسبت به بهار کاهش داشته باشد. اما گزارشات تابستان گزارشات بسیار مناسب و جذابی بود! همچنان رشد مجدد قیمت نفت در جهان، این گروه را هم در حالت ارزنده ای قرار دارد.

همچنین قطعه سازی ها هم عملکرد خیره کننده ای داشتند و گزارش های آن قابل قبولی را ارائه دادند.
بیشترین ترس و احتیاط بازار درمورد گروه فلزات اساسی و پتروشیمی ها بود که طبق گزارشات شش ماهه دربسیاری از شرکت ها نشان داد باوجود رکود اقتصاد جهانی و نرخ دلار نیز،گزارشات این گروه قابل قبول بوده و بنظرمی رسد که تقریبا همه ریسک ها درسودآوری این شرکت ها منعکس گردیده است.
تعداد بازدید : ۱۳۶
(یکشنبه ۱ آبان ۱۴۰۱) ۱۴:۲۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید