تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
دوشنبه / ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۳:۵۹
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۲۶۱۰
گزارشگر : ۱۹۳۰
منبع:بورس نیوز
سرویس بازار سرمایه
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:

نگاه بنیادی را مبنای خریدهای خود قرار دهید

افراد غیر متخصص در ورود به بازار سرمایه احتیاط کنند؛ خرید سهام ترکیبی و متنوع از شرکت های بزرگ با نسبت P/E پایین، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می دهد.

نگاه بنیادی را مبنای خریدهای خود قرار دهید
 
به گزارش بورس نیوز، با توجه به رشد نقدینگی به نظر می رسد مناسب ترین گزینه برای هدایت نقدینگی سرگردان، بازار سرمایه باشد. ولی تجربه تلخ سال ۱۳۹۹ و ضرر و زیانی که بالاخص گریبانگیر تازه واردها شد، نگرانی هایی ایجاد می کند.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: دو نگاه در حوزه تصمیم گیری برای ورود به بازار سرمایه وجود دارد؛ یک نگاه این است که تصمیم گیری بر اساس روش بنیادین باشد. در این رویکرد برای هر خرید و فروشی، کار کارشناسی انجام می گیرد و بر مبنای آن خرید و فروش انجام می دهند؛ استفاده از این روش برای خرید و فروش سهام همان روش ارزیابی دقیق محاسبه قیمت های سهام در شرایط اقدام به معامله است.

وی افزود: در روش دوم که به روش تکنیکالی مشهور است، روند قیمت ها بدون توجه به ارزندگی فعلی آنها، مبنای تصمیم قرار می گیرد. مثلاً در موضوع خرید خودرو بدون توجه به قیمت فعلی، برای خرید و فروش روند افزایشی یا کاهشی قیمت در روزها و ماه های آینده در نظر گرفته می شود؛ این روش بسیار پر ریسک است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: به هیچ عنوان اشخاصی که در بازار سرمایه تخصصی ندارند (بخش عمده ای از سهامداران خرد را نیز تشکیل می دهند)، از روش تکنیکال برای معامله در بورس استفاده نکنند و روش بنیادی را انتخاب کنند. همچنین در انتخاب سهام به شرکت هایی که بیشترین ارزش بازار را دارند، توجه کنند؛ چرا که معمولاً دستکاری و بالا پایین شدن قیمت ها، در سهام شرکت های کوچیک رخ می دهد.

پورابراهیمی با اشاره به ریسک پذیری بازار سرمایه، اظهار کرد: توده های مردمی که وارد بازار می شوند، عمدتا ریسک پذیر نیستند. لذا توصیه ما به این افراد این است که در خرید سهام به نسبت قیمت به درآمد یا P/E شرکت ها توجه کنند و سهام شرکت‌هایی را انتخاب کنند که کمترین P/E را دارند. همچنین ترکیب سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنند، یعنی تمام پول خود را در سهام یک شرکت نگذارند تا ریسک سرمایه گذاری شان کاهش یابد.
تعداد بازدید : ۱۶۵
(دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱) ۱۳:۵۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید