تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
سه شنبه / ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۴:۵۳
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۲۶۷۳
گزارشگر : ۱۹۳۰
منبع: بازار سرمایه ایران(سنا)
سرویس بازار سرمایه
نشست ویژه عرضه اولیه سهام «تپسی» آغاز شد

برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه: حضور وزیر اقتصاد در نشست عرضه اولیه یک استارتاپ

نشست ویژه عرضه اولیه سهام «تپسی» به عنوان نخستین استارت آپ در بازار سرمایه ظهر امروز، سه شنبه، 24 خرداد ماه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، احسان خاندوزی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، زارع پور، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، مجید عشقی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران، مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران، حامد سلطانی نژاد، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، سورنا ستاری، رییس کمیته اقتصادی دیجیتال مجلس، توانگر، مدیرعامل شرکت تپسی، منشی پور و جمعی از مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد.

برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه: حضور وزیر اقتصاد در نشست عرضه اولیه یک استارتاپ
 
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، میثم فدایی مدیرعامل فرابورس ایران در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه بعد از دو سال تلاش امروز میزبان اولین استارتاپ در بازار سرمایه هستیم، گفت: طولانی شدن این فرایند به دلیل اولین بودن و تدوین قوانین و تسهیل شرایط آن بود.

تقاضاهای خوبی از استارتاپ‌ها داشتیم که طی ماه‌های آینده در هیات پذیرش بررسی و پذیرش خواهند شد.

فدایی با بیان اینکه امروز شاهد عرضه اولین استارتاپ در فرابورس کشورمان هستیم، گفت: علت اصلی طولانی شدن عرضه تپسی مشکلات و موانعی بود که در این مسیر وجود داشت اما به حمدلله تیم پر تلاش تپسی و ارکان سازمان بورس با همکاری که انجام دادند از این مرحله عبور کردند.

وی ادامه داد: در زمینه کشف قیمت تپسی 47 صندوق سرمایه گذاری حضور داشتند و جلسه تحلیل و ارزش گذاری در ابعاد مورد بررسی قرار گرفت.

فدایی تأکید کرد: به جد میتوان گفت در هیچ ارزش گذاری چنین کنکاشی با این حجم از دقت رخ نداده است.

دکتر مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این نشست با اشاره به اینکه باید تپسی را نخستین شرکت دیجیتال محور خواند که در بازار سرمایه، پذیرش و عرضه اولیه شده است، گفت: ورود شرکت‌های دانش بنیان و دیجیتال محور، از نخستین موضوعاتی بوده که از بدو ورود بنده به سازمان بورس به جدیت دنبال شده است.

او تصریح کرد: در ورود این گونه شرکت ها به بورس، مشکلات عدیده ای وجود داشت که با بررسی های دقیق، اکنون به جمع بندی رسیده ایم.

او با اشاره به اینکه اتفاق بسیار بزرگی افتاده و عرضه تپسی شروع یک راه جدید در بازار سرمایه است، گفت: امیدواریم شاهد شکوفایی دانش‌بنیان‌ها باشیم که اقتصاد را متحول کند.

او خاطرنشان کرد: سازمان بورس خواهان این است که شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه نقش موثرتری بازی کنند و همچنین به دنبال این هستیم که در افزایش تامین مالی این شرکت‌ها نقش ایفا کنیم.

او با اشاره به اینکه در سازمان بورس و اوراق بهادار تمهیدات خوبی در خصوص انتشار اوراق بدهی و پذیرش دانش‌بنیان‌ها در بورس فراهم شده است، اذعان کرد: در این راستا، سازمان بورس آمادگی برای تامین مالی این دست از شرکت ها از طریق ابزارهایی همچون انتشار اوراق بدهی و صندوق های VC دارد.

عشقی با بیان اینکه تامین مالی جمعی از 2 سال پیش به عنوان یک ابزار مالی جدید وارد بازار سرمایه شده، گفت: در شرکت فرابورس ایران مصوبات خوبی در ارتباط با تامین مالی جمعی شرکت های دانش بنیان داشته ایم تا تامین مالی جمعی به ادبیات رایجی در شرکت های دانش بنیان تبدیل شود.

او در انتها اظهار امیدواری کرد تا شرکت های دانش بنیان بیشتری به بلوغ و عرضه در بازار سرمایه برسند.

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست ویژه عرضه اولیه سهام تپسی با اشاره به اینکه ورود شرکت های دانش بنیان به بازار سرمایه، فضای جدیدی در اقتصاد کشور ایجاد کرده است، اظهار کرد: در زیست بوم سرمایه‌گذاری کشور برای کسب‌وکارهای نوآورانه برای تولد آنها اقدامات و بسترهای مناسب فراهم شده و شرایط قابل دفاع است. اما برای سایر مراحل رشد با تنگناهای زیادی مواجهیم.

او تصریح کرد: وزارت اقتصاد باید کمک کند در دوران بلوغ این صنعت از ابزارهای تجهیز منابع به خصوص بازار سرمایه به خوبی استفاده کنیم و امروز آغاز این راه است.

به گفته خاندوزی، وجه نمادین جلسه امروز برای ما همین است که با کمک قانون جهش تولید دانش‌بنیان و کمک‌های دیگر حاکمیت در ماه‌های آینده روزهای بهتری را شاهد باشیم.

تکمیل می‌شود....
تعداد بازدید : ۱۲۲
(سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱) ۱۴:۵۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید