تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
شنبه / ۱۴ آبان ۱۴۰۱ / ۱۱:۱۰
سرویس : بورس کالا
کد خبر : ۳۴۰۰
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس بورس کالا

بستر شفاف بورس کالا به کمک بازار برنج می‌آید

یک کارشناس بازارهای کالایی با بیان اینکه عرضه برنج در بورس کالا پایش و کنترل مصرف را ممکن می‌کند و واسطه‌ها را از بین می‌برد، گفت: با توجه به پتانسیل بورس کالا، انتظار توسعه و رشد معاملات برنج در بورس کالا وجود دارد.

بستر شفاف بورس کالا به کمک بازار برنج می‌آید
 
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر؛ محمدرضا برگی، کارشناس بازارهای کالایی گفت: در حال حاضر در بورس کالا دو نماد با گواهی سپرده برنج در حال معامله هستند که یکی از آن‌ها برنج طارم و دیگری برنج فجر است.

وی می‌گوید: میزان تولید برنج در کشور بین ۱.۵ تا ۲ میلیون تن است. میزان سرانه مصرف نیز از سال‌های قبل نفری ۴۰ کیلو گرم در سال بوده، اما در حال حاضر با توجه به وضعیت معیشتی این عدد کاهش داشته و به ۳۰ کیلو گرم در سال رسیده است. تقریبا نیاز کشور در سال چیزی حدود ۲.۵ میلیون تن برنج است که با در نظر گرفتن میزان تولیدی کشور اختلاف این عدد را واردات برنج تامین می‌کند.

برگی خاطرنشان کرد: با توجه به آمارهای ارائه شده در خصوص معاملات گواهی سپرده برنج چیزی حدود ۳۷۷ تن برنج در بورس کالا معامله شده است که اگر بخواهیم این عدد را به نسبت کل برنج در بازار کشور مقایسه کنیم، چیزی کمتر از یک هزارم برنج کشور در بورس کالا معامله می‌شود و رقم کوچکی است که با توجه به پتانسیل این بازار و ظرفیت بورس کالا انتظار توسعه و رشد وجود دارد و البته باید به سمت توسعه گام برداریم.

وی خاطرنشان کرد: هر کد بورسی می‌تواند برنج را از بورس کالا خریداری کند. اگر بخواهیم مقایسه‌ای در خصوص برنج طارم که در بورس کالا در حال معامله است و برنجی که در بازار وجود دارد از نظر قیمتی داشته باشیم باید گفت این نماد ۱۰ درصدی کمتر نسبت به بازار آزاد مورد معامله قرار گرفته است، البته هزینه حمل با خود خریدار است.

برگی گفت: بر اساس آمارهای شفافی که بدست می آید، بحث پایش و کنترل مصرف به خوبی انجام می‌گیرد و مورد دیگر این که واسطه‌ها نیز از بین می‌رود.
تعداد بازدید : ۱۸۰
(شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱) ۱۱:۱۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید