تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
یکشنبه / ۱۵ آبان ۱۴۰۱ / ۰۹:۲۰
سرویس : فرابورس
کد خبر : ۳۴۰۷
گزارشگر : ۱۹۳۰
سرویس فرابورس
بررسی آمار معاملات هفتگی فرابورس نشان می‌دهد؛

افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار دوم

بررسی آمار معاملات در هفته اخیر نشان می‌دهد شاخص کل فرابورس در روز انتهایی هفته به ۱۷ هزار و ۳۸۶ واحد رسید که رشدی ۱ درصدی را نسبت به هفته پیش از آن نشان می‌دهد. در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات بازار دوم به یک هزار و ۱۸۲ میلیارد تومان رسید که نمایانگر رشدی ۳۰ درصدی بود.

افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار دوم
 
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فرابورس ایران، در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش معاملات فرابورس ایران به ۱۸۴ هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته پیش از آن با ۱۰ درصد افت همراه بوده است. همچنین در این مدت، ۱۹ میلیارد و ۴۷۲ میلیون برگه انواع دارایی مالی مورد داد و ستد قرار گرفت که از تغییری ۲۱ درصدی حکایت دارد.

نگاهی به بازارهای سهام فرابورس از این حکایت دارد که در هفته اخیر و با رد و بدل شدن ۳ میلیارد و ۸۱۱ میلیون برگه سهم در بازار دوم که ۳۳ درصد بیشتر از قبل بود، معاملاتی به ارزش یک هزار و ۱۸۲ میلیارد تومان رقم خورد که ۳۰ درصد رشد نسبت به مدت مشابه هفته پیش از آن نشان می‌داد.

از طرف دیگر طی هفته اخیر در بازار اول فرابورس مالکیت ۲ میلیارد و ۸۵۲ میلیون برگه سهم تغییر کرد که کاهشی ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. ارزش معاملات این بازار هم به یک هزار و ۴۱۶ میلیارد تومان رسید که از هفته پیش از آن ۱۹ درصد کمتر بود.

بررسی آمارها نشان می‌دهد ارزش معاملات بازار پایه تنها ۱ درصد تغییر داشته و به ۱ هزار و ۹۰۳ میلیارد تومان رسید، در ۵ روز کاری هفته اخیر همچنین ۴.۴ میلیارد برگه سهم در این بازار داد و ستد شد که رشدی ۲۱ درصدی را نشان می‌داد.

داده‌های تفکیکی معاملات از این حکایت دارد که هفته گذشته و با رشد ۲۱ درصدی حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی، ۸ میلیارد و ۳۲۲ میلیون برگه دارایی مالی به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رد و بدل شد. آمار ارزش معاملات این بازار با ۱۰ درصد کاهش روبرو بوده است.

بررسی آمارهای تفکیکی ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با ۳۸ درصد رشد روبرو بوده و به ۷ هزار و ۱۵۸ میلیارد تومان رسیده است. حجم معاملات این صندوق‌ها نیز با افزایشی ۳۵ درصدی به ۶ میلیارد و ۴۰۷ میلیون برگه رسیده است.

نگاهی به آمار معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن هم از این حکایت دارد که با داد و ستد یک میلیون و ۱۰۰ هزار گواهی در هفته گذشته، ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن به ۱۰۹ میلیارد تومان رسیده است که از رشدی ۳۱ درصدی حکایت دارد.

همچنین بر اساس داده‌های معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام، نزدیک به ۳۰ درصد ارزش معاملات در سه گروه «بیمه و صندوق‌های بازنشستگی به جز تامین اجتماعی»، «محصولات شیمیایی» و «خودرو و ساخت قطعات» رقم خورده و گروه «بیمه و صندوق‌های بازنشستگی به جز تامین اجتماعی» با ۱۱ درصد بیشترین سهم معاملات خرد را در اختیار داشته است.
تعداد بازدید : ۱۶۲
(یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱) ۰۹:۲۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید