تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
دوشنبه / ۱۶ آبان ۱۴۰۱ / ۱۳:۲۰
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۳۴۱۴
گزارشگر : ۱۵۵۸
سرویس بازار سرمایه

رشد دوباره بورس/ تاثیر جهش دلار در بازار؟

شاخص کل بورس تهران امروز رشد ۴۵ هزار و ۴۷ واحدی ثبت کرد تا ضمن افزایش ۳.۳۵ درصدی به ارتفاع یک میلیون و ۳۸۹ هزار و ۷۵۰ واحد برسد.

رشد دوباره بورس/ تاثیر جهش دلار در بازار؟
به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل بورس تهران امروز دوشنبه 16 آبان ماه روند صعودی آغاز شده خود را با گامی بلند‌تر از روز آغازین این هفته ادامه داد. نماگر اصلی تالار شیشه‌ای موفق شد با افزایش 45 هزار واحدی به ارتفاع یک میلیون و 389 هزار و 750 واحد برسد. شاخص کل هم‌وزن بازار که وزن یکسانی به شرکت های پذیرفته شده در سازمان بورس اوراق بهادار می‌دهد نیز به شکل همسو با افزایش 3.49 درصدی همراه شد.

ارزش معاملات در روز جاری با افزایش نسبت به روز های گذشته همراه بود و تا به لحظه تنظیم این گزارش به 4 هزار و 828 میلیارد تومان رسید. همچنین در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه تراز مثبت 577 میلیاردی برای ورود پول حقیقی به بورس ثبت شد. ارزش دلاری بازار سرمایه به 232 میلیارد دلار رسید.

بیشترین ارزش معاملات امروز به نمادهای شپنا، شبندر، وبملت، فملی، شتران و فولاد اختصاص یافت. در سوی دیگر بازار نمادهای فارس، فولاد، فملی، میدکو، کگل، مارون و شستا نیز بیشترین ارزش بازار را به خود اختصاص دادند.

از دلار مسکن و طلا جلو بزنید | ۶۸۰٪ سود طی سه سال
از دلار مسکن و طلا جلو بزنید | ۶۸۰٪ سود طی سه سال

 شرکت‌های بورسی زیر ذره‌بین؛ عملکرد 10 سهم سرمایه‌گذاری در بورس
سیگنال مثبت بانک مرکزی به بورس
اتفاقی که معاملات سبز بازار امروز را می‌توان تحت تاثیر مثبت آن دید، جهش نرخ دلار نیما است. امروز در سامانه نیما میانگین رقابت برای دلار نیما از مرز 28 هزار و 400 تومان عبور کرد. ارزش‌گذاری شرکت ها در بازار بورس بر اساس نرخ دلار نیما است.  همچنین عرضه دلار برای شرکت‌های صادرات‌محور در سامانه نیما انجام می‌شود. افزایش نرخ دلار نیما تاثیر مستقیم در افزایش ارزش شرکت‌های بورسی دارد.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند اگر افزایش نرخ دلار نیما ادامه یابد و گپ بین دو نرخ دلار نیما و دلار در بازار آزاد کاهش یابد شاهد ادامه‌دار بودن رشد بازار سرمایه خواهیم بود.

با افزایش قیمت دلار بازار آزاد سهامداران نسبت به بازار امیدوار می‌شوند و در برخی از موارد هیجانی و برای مثبت شدن بورس معامله می‌کنند. چرا که عقیده دارند با افزایش دلار نیمایی، قیمت دلار در بازار آزاد نیز افزایش خواهد یافت.

با وجود این مسائله برخی از تحلیلگران با اشاره به P/E و نمودارهای بازار می‌گویند پس از رسیدن شاخص به کف یک میلیون و 200  هزار واحدی و کمترین P/E ممکن به نظر می‌رسد که نظر آماری شاخص آماده صعود خوبی باشد.
تعداد بازدید : ۲۵۶
(دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱) ۱۳:۲۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید