تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
دوشنبه / ۱۶ آبان ۱۴۰۱ / ۱۳:۲۴
سرویس : بازار سرمایه
کد خبر : ۳۴۱۵
گزارشگر : ۱۵۵۸
سرویس بازار سرمایه

بورس درگیر دلار دو نرخی

چند روزی می‌شود که شاخص کل بورس تهران روند صعودی به خود گرفته و وارد محدوده جدید شده است. علت این رشد چیست و باید به صعود بورس امیدوار بود؟

بورس درگیر دلار دو نرخی
به گزارش تجارت‌نیوز، با شروع سومین هفته آبان ماه روند صعودی بورس نیز آغاز شد. این صعود دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد اما مهترین دلیل آن به نرخ ارز بازمی‌گردد. در این هفته قیمت دلار بازار آزاد به محدوده 36 هزار تومان رسید و این عامل باعث شد که برخی از سهامداران نسبت به آینده بورس امیدوارتر از گذشته شوند.

البته نکته مهم اینجاست که معاملات بورس براساس دلار نیمایی است و این روزها قیمت این دلار در محدوده 27 هزار تومان نوسان می‌کند و دلار بازار آزاد تنها می‌تواند به صورت هیجانی روی بازار سهام تاثیر داشته باشد.

بررسی عملکرد یک ماهه دلار نیمایی نشان می‌دهد که این ارز در این مدت روند افزایشی داشته است و با توجه به افزایش نرخ دلار بازار آزاد احتمالا افزایش آن ادامه‌دار باشد. در نهایت با این افزایش قیمت در بلند مدت بازار سرمایه می‌تواند صعودی شود.

قیمت دلار بازار آزاد در فردوسی در روزهای گذشته تا محدوده 36 هزار و 200 تومان رسید و در مقابل قیمت دلار نیمایی نیز در محدوده 27 هزار و 400 تومان معامله می‌شود. تفاوت قیمت دلار بازار آزاد و صرافی بیش از 8 هزار تومان است. این گپ قیمتی را دو منظر می‌توان بررسی کرد.

نخست با افزایش قیمت دلار بازار آزاد سهامداران نسبت به بازار امیدوار می‌شوند و در برخی از موارد هیجانی و برای مثبت شدن بورس معامله می‌کنند. چرا که عقیده دارند با افزایش دلار نیمایی، قیمت دلار در بازار آزاد نیز افزایش خواهد یافت.

تعداد بازدید : ۱۷۵
(دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱) ۱۳:۲۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید