تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
شنبه / ۲۹ مهر ۱۴۰۲ / ۱۵:۵۰
سرویس : اخبار داخلی شرکت
کد خبر : ۳۵۷۲
گزارشگر : ۱۲۶۹۷
سرویس اخبار داخلی شرکت

ابزارهای نوین در خدمت بازار سرمایه

معاون اجرایی کارگزاری بانک آینده با اشاره به حل برخی از مشکلات بازارسرمایه بواسطه به کارگیری ابزارهای نوین مالی گفت: در سال های 98 و 99 شاهد ورود حجم زیادی از سرمایه و نقدینگی مردم به بازار سرمایه بودیم و بیشترین میزان عرضه اولیه و تامین مالی از طریق این بازار انجام شد

ابزارهای نوین در خدمت بازار سرمایه
ابزارهای نوین در خدمت بازار سرمایه

معاون اجرایی کارگزاری بانک آینده با اشاره به حل برخی از مشکلات بازارسرمایه بواسطه به کارگیری ابزارهای نوین مالی گفت: در سال های 98 و 99 شاهد ورود حجم زیادی از سرمایه و نقدینگی مردم به بازار سرمایه بودیم و بیشترین میزان عرضه اولیه و تامین مالی از طریق این بازار انجام شد که تمامی این‌ها نشان می‌دهد این بازار ظرفیت رشد‌ بیشتری را دارد و می تواند بسیار کاراتر عمل کند. اما متاسفانه در همان زمان سرمایه‌گذاران خرد به دلیل عدم شناخت و ناآگاهی از روندها، سرمایه خود را از دست دادند که خود زمینه‌ساز بی اعتمادی به حوزه بازار سرمایه شد. حال این سوال مطرح می‌شودکه که برای فعالیت مطمئن این گروه از سرمایه‌گذارن چه راهکارهایی باید ارائه شود و جواب آن را در بکارگیری راه‌کارها و ابزارهای نوین مالی می‌توان یافت.
عبدالحمید سرودلیر ضمن بیان مطلب فوق و تاکید براینکه در کشورهای پیشرفته دنیا، بازارسرمایه یکی از مهمترین بازارهای سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید و اقبال برای آن به شدت زیاد است افزود: قطعا در رشد و توسعه یافتگی این بازار، طراحی و به کارگیری ابزارهای نوین نقش به سزایی داشته است. بطور مثال در روش های کپی تریدینگ یا Mirror trading، افرادی که به عنوان سرمایه‌گذار حرفه‌ای شناخته می‌شوند نقش نافذی در بازار ایفا می‌کنند و سرمایه‌گذاران خرد با عقد قراردادهای رسمی از دانش و سیگنال‌های آنها جهت خرید وفروش سهام شرکت‌ها استفاده می‌کنند. البته این نوع سرمایه گذاری های غیرمستقیم در شکل های دیگر و بصورت قانونی و تحت نظارت ارکان بازار سرمایه، در حال اجرا هستند. مدیریت ثروت ابزار دیگری است که می‌تواند زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری متناسب با سطح توانمندی مالی و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران باشد. در این روش مجموعه‌هایی که توانایی تحلیل و سرمایه‌گذاری دارند متناسب با شرایط بازار، توان مالی و سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار، مشاوره‌های لازم جهت انتخاب نوع سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی را ارائه می‌دهند.
سرودلیر، ضمن اشاره به وضعیت فعلی بازار سرمایه گفت: بورس این روزها به شدت نوسانی است و ریزش های شدیدی را تجربه می کند. دلیل این وضعیت را هم می توان در تحلیل های اقتصادی، اجرای سیاست های دولت، بحث نقدینگی، قیمت گذاری های دستوری و ... جستجو کرد. البته نوسانات جزو ذات بازار سرمایه محسوب می‌شود که اگر ابزارهای مالی مناسبی وجود داشته باشد، قطعا سرمایه گذاران دچار ضررهای سنگین نخواهند شد.
به گفته وی، قطعا در چنین بازاری، روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بهترین گزینه به شمار می آید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبداختصاصی برخی از ابزارهای این نوع روش‌ها هستند که مردم عادی و افراد ریسک گریز با استفاده از آنها می‌توانند با خیال راحت و ریسک کمتر، دراین بازار سرمایه گذاری کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت کارگزاری بانک آینده به دلیل نقدشوندگی بالایی که دارند، این اطمینان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که دیگر نگران اصل سرمایه‌شان نباشند و در عین حال سود روزشمار مناسبی را دریافت کنند. به عنوان نمونه صندوق"گنجینه آینده روشن" یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است که در حال حاضر با نماد «صایند» در تمامی سامانه‌های معاملاتی قابل‌‌ معامله می باشد و حدود 28 درصد سود موثر سالانه به سرمایه گذاران می دهد.
وی در ادامه صحبت‌هایش، با اشاره به وضعیت فعلی کارگزاری‌ها و حفظ سهم بازارشان در برابر آسیب نوسانات قیمتی، یادآورشد: کارگزاری ها با توجه به اینکه درآمدشان براساس کارمزد است، در چنین شرایطی بهتر است به سمت ارایه خدمات جدید و متناسب با نیاز مشتریانشان حرکت کنند. اقداماتی همچون، سرعت بخشیدن به اعطای اعتبار، تقویت قدرت اعتباری، ارایه سامانه های معاملات الگوریتمی و ... .
معاون اجرایی کارگزاری بانک آینده در ادامه به بحث افزایش سرمایه اشاره کرد و گفت: کارگزاری بانک آینده توانسته در طی سه سال گذشته دو مرحله افزایش سرمایه داشته باشد که در مرحله نخست سرمایه‌اش به هزار میلیارد ریال و در مرحله دوم یعنی سال 1401 به 2 هزار میلیارد ریال افزایش یافت. به گفته وی، مدیریت شرکت تصمیم دارد طرح افزایش سرمایه به 3 هزار میلیارد ریال را در سال جاری به اجرا گذارد. این افزایش سرمایه، قدرت اعتبار دهی و اعتبارگیری کارگزاری را به شدت افزایش داده است. از سوی دیگر میزان سرمایه‌گذاری، نقدینگی و سوددهی کارگزاری طی سه سال اخیر روند افزایشی داشته است. تمامی این فرآیندها سبب شده برنامه‌ریزی‌ بهتری در خصوص اعتبارات صورت بگیرد و در حال حاضر از 200 میلیون تا 300 میلیارد ریال اعتبار بر اساس ارزش حساب تضمین، میزان سهم‌های ارزنده و ترکیب پرتفو به مشتریان حقیقی خرد، حقوقی کلان و گروهی اختصاص داده می‌شود. در کارگزاری بانک آینده معمولاً 50 درصد ارزش حساب تضمین مشتری به عنوان حد اولیه پرداخت اعتبار در نظر گرفته می‌شود. در صورت کامل بودن مدارک، اعتبارات کمتر از 2 میلیارد ریال ظرف مدت 24 ساعت و اعتبارات بیش از 2 میلیارد ریال حداکثر طی 72 ساعت بررسی و تخصیص داده می‌شود. همچنین سرمایه‌گذارن جدید می‌توانند با در اختیار گذاشتن سوابق عملیاتی که در کارگزاری‌های دیگر داشتند، در بدو ورود از شرایط اعتبارات برخوردار شوند. ارزیابی عملکرد اعتباری مشتریان هر 3 ماه یکبار صورت می‌گیرد و همچنین براساس میزان گردش مالی و اعتبار سرمایه‌گذاران، تخفیفات هزینه مالی برای ایشان در نظر گرفته می‌شود.‌
وی در توضیح برنامه‌های در دست اجرای کارگزاری بانک آینده بیان کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات پیشروی کارگزاری در جهت تقویت روندهای معاملاتی و کاهش هیجانات در ارسال سفارش مشتریان، پیاده سازی و اجرای معاملات الگوریتمی است. اجرای پرداخت سریع وجوه مشتریان، بدون محدودیت زمانی و حتی در ایام تعطیل از دیگر اقدامات می‌باشد که این پروژه طی دو سه ماه آینده عملیاتی خواهد شد. همچنین تقویت سیستم معاملات آنلاین نیز می‌تواند زمینه ارائه خدمات بهتر به مشتریان حقیقی خرد را بدهد تا راحتتر معاملاتشان را انجام دهند.
در پایان سرودلیر با تاکید براینکه چشم انداز توسعه‌ای خوبی برای کارگزاری بانک آینده برنامه ریزی شده است گفت: توسعه شعب و نمایندگی ها در سطح کشور یکی از برنامه های مهم این کارگزاری به شمار می‌رود که در این راستا آمادگی مذاکره با داوطلبان ایجاد شعب و نمایندگی در تمامی استان‌ها وجود دارد.
تعداد بازدید : ۱۱۲
(شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۲) ۱۵:۵۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید