تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
شرکت کارگزاری بانک آینده / وبلاگ / مشاهده پست وبلاگ

شاخص بورس به زبان ساده

شاخص بورس به زبان ساده

شاخص بورس از واژه هایی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و اگر شما هم در مسیر سرمایه گذاری های نوین قرار گرفته باشید، حتما نام این واژه را شنیده اید و یا از خود درباره چیستی و معنای آن سوال کرده اید. بهتر است پیش از آن که بخواهیم شاخص بورس را به زبان ساده و آسان برای شما تعریف کنیم، از بورس سخن بگوییم و با آن آشنا شویم. چرا که این دو در گرو هم معنا می شوند.

سرآغاز بورس

بورس بازار اوراق بهادار که مثل بسیاری از واژه های تجاری و حسابداری در ایران برگرفته از معادل فرانسوی آن است، در واقع مکانی برای خرید و فروش اوراق بهادار است. به این معنا که در گذشته در این مکان اوراق کاغذی که حاوی ارزش سهم یک شرکت و کارخانه بود در بازار بورس مبادله می شد، و خریدار با توجه به ارزش هر یک از این اوراق پولی را پرداخت می کرد و در موقعیتی مناسب آن را می فروخت. نخستین بار بورس در کشور بلژیک پدید آمد و در منزل شخصی به همین نام (واندر بورس) معاملاتی انجام میگرفت. این بازار نخستین بار شکل کنونی خود را در کشور آمریکا دید. در این بازار سهام شرکت های مختلف خرید و فروش می شد. سهام که در واقع ارزش یک مقدار مشخص از سرمایه و دارایی یک شرکت است توسط متقاضیان خریده می شود. با پیشرفت تکنولوژی شکل کاغذی اوراق بهادار تبدیل به شکل مجازی و اینترنتی شد و بازارهای بورس هم تغییر شکل دادند. در بورس جدید به شکل آنلاین، شخص سهام و بخشی از شرکتی را می خرد و با افزایش سود و یا در مواقع حساس آن را می فروشد.

 

 

 

شاخص بورس

برای جلوگیری از ضرر و زیان در بورس باید به نکاتی در این بازار نوین توجه داشت. نکاتی که می تواند یک سرمایه گذار را به سودی در خور توجه نزدیک کند و در صورت تخطی کردن او را مشمول زیان هایی کند. یکی از این نکات که همواره مورد توجه اهالی و دوست داران بورس است شاخص بورس است. شاخص در زبان انگلیسی index گفته می شود که به معنای نشانگر ترجمه شده است.در واقع به زبان ساده می توان گفت شاخص بورس نشان دهنده میزان تغییرات بورس در یک بازه زمانی معین است. یعنی این شاخص نشان می دهد که بورس رو به رشد است یا سیر نزولی را طی می کند و سهامداران از طریق آن می توانند سرمایه های خود را کنترل کنند. البته ما فقط یک شاخص نداریم و شاخص ها انواع متعددی دارند، شاخص هایی مانند: شاخص کل، شاخص کل هم وزن، شاخص قیمت، شاخص قیمت هم وزن، شاخص سهام آزاد شناور و سایر شاخص ها که توجه به هر کدام از آن ها در بازار بورس و سرمایه گذاری بسیار ضروری است. مهمترین این شاخص ها شاخص بورس کل است که در ادامه آن را به شکلی ساده توضیح می دهیم.