تماس با ما:۴۲۷۶۴۰۰۰-۰۲۱
کارگزاری بانک آینده|وبلاگ|مشاهده پست وبلاگ

مزایای سرمایه گذاری در بورس

مزایای سرمایه گذاری در بورس
تقریباً همه‌ی مردم به دنبال پیشرفت مالی در طول زندگی خود هستند. پیشرفت نه با کار کردن زیاد که بلکه با سرمایه گذاری درست در بازارهای مالی به وقوع می‌پیوندد. بازارهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارند و بدون تردید انتخاب یک بازار مناسب برای سرمایه گذاری، اولین گام پیشرفت برای یک سرمایه گذار است. اینکه هر فرد کدام بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کند به ریسک پذیری، میزان سرمایه و دانش و مهارت او بستگی دارد. در میان بازارهای موازی موجود برای سرمایه گذاری مانند طلا، ارز، زمین و بورس، بی شک بورس یک انتخاب جذاب و قابل توجه برای سرمایه گذاری است. به دلیل ریسک بالا و نوسانات بدون حد و مرزی که بازار طلا و ارز دارد، بسیاری از سرمایه گذاران این بازارها را بستر مناسبی برای سرمایه گذاری نمی‌دانند. بازار مسکن نیز به دلیل مشکلاتی که در زمینه‌ی نقد شوندگی و دیر بازده بودن دارد، در گزینه‌های اول مزایای سرمایه گذاری در بورس قرار نمی‌گیرد. در این مقاله قصد داریم مزایایی که بازار بورس برای سرمایه گذاری دارد را معرفی و مورد بحث و بررسی قرار دهیم. 
 

به دست آوردن سود

اصلی‌ترین هدف هر سرمایه گذار از سرمایه گذاری در هر بستری به دست آوردن سود و افزایش سرمایه است. سرمایه گذاری در بازار بورس نیز از این قاعده مستثنی نیست. سودی که سرمایه گذاران منتظر آن هستند در بازار بورس از دو طریق می‌تواند حاصل شود. در حالت اول افزایش قیمت سهام همگام با تورم و پیشرفت صنعت است. در این حالت سهامداران از محل اختلاف قیمت خرید و قیمت جدید سهام می‌توانند سود کسب کنند. نوع دیگر سود در بازار سرمایه مربوط به سود نقدی است که شرکت‌های مربوطه به سهامداران خود پرداخت می‌کنند. در نظر داشته باشید که برای دریافت این سود، باید تا برگزاری نجمع سالانه صبر کنید و در صورتی که سهامداری زودتر از موعد برگزاری مجمع سالانه سهام خود را بفروشد نمی‌تواند در سود نقدی اختصاص یافته به سهام خود سهیم باشد و به او سودی تعلق نمی‌گیرد. مجموع این دو سود، سود کلی سرمایه گذاران در بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 
نکته‌ای که در مورد سود حاصله در بازار سرمایه و بورس باید در نظر داشته باشید، تغییرات غیر قابل پیش بینی برای قیمت‌ها است. در نتیجه میزان بازدهی که سرمایه شما در این بازار خواهد داشت را نمی‌توان به صورت دقیق تخمین زد. البته باید در نظر داشته باشید که بازار بورس پتانسیل زیادی برای کسب سود دارد و در صورتی که آموزش‌های کافی در این زمینه‌ را پشت سر بگذارید می‌توانید سود قابل توجهی از این بازار به دست آورید. 
 

حمایت و شفافیت قانونی

در بازار بورس تمامی فعالیت‌ها، معاملات و تمامی تغییرات ایجاد شده زیر نظر مستقیم سازمان بورس انجام می‌شود. این بدان معناست که معاملات غیر قانونی، کلاه برداری و از دست رفتن سهام در بازار سرمایه معنایی ندارد. معاملات غیرقانونی و خارج از چارچوب سازمان بورس، در بازار سرمایه انجام نمی‌شوند. بورس بازاری قانونی است، بنابراین کلیه افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، از حمایت قانونی برخوردار هستند که یکی از مزایای سرمایه گذاری در بورس به حساب می‌آید.
 

حفظ سرمایه در مقابل تورم

تورم در همه‌ی کشورهای جهان وجود دارد، و با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی آن کشور متغیر است. در برخی از کشورها نرخ تورم بسیار کم و در برخی بسیار زیاد است. بازار سرمایه یکی از روش‌های ایمن برای حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم است و کاهش ارزش پول را پوشش می‌دهد. با سرمایه گذاری مناسب و هدفمند  در بازار بورس نه تنها می‌توان ارزش پول در برابر تورم را حفظ کرد، بلکه می‌توان به ارزش سرمایه نیز افزود. یکی از دلایل افزایش قیمت سهام در بازار بورس تورم است که با  گذر زمان، دارایی‌های شرکت نیز مشمول تورم شده و ارزش آن افزوده می‌شود درنتیجه ارزش سهام شرکت افزایش می‌یابد. در نتیجه علاوه بر سود سهام که هر ساله به سهامداران تعلق می‌گیرد، حفظ ارزش پول در بر