نكول در بازار آتي به چه معناست؟

در ادبيات مالي، چنان چه يكي از طرفين قراداد خواسته يا ناخواسته به تمام يا بخشي از تعهد خود عمل نكند، گويند فرد نكول كرده است. در بازار آتي اگر در روز سررسيد يكي از طرفين قرارداد، به تعهد خود عمل نكند نكول صورت گرفته است.

كتبت في |
استراتژي، معاملات، سرمايه گذاري، خريد و فروش، بورس كالا
آربيتراژ زعفران چگونه است؟

براي آربيتراژ كردن در بازار زعفران معامله‌گر مي‌بايست در يك بازار موقعيت خريد و در بازار ديگر موقعيت فروش بگيرد؛ به ‌طوري‌كه از تفاوت قيمت بين آن دو بازار سود كسب نمايد.

كتبت في |
استراتژي، معاملات، سرمايه گذاري، خريد و فروش، بورس كالا
معاملات قراردادهاي آتي سكه و كالا

قراردادآتي (Futures) يكي از انواع ابزار مشتقه به حساب مي‌آيد. اين قرارداد كه قابليت خريد و فروش دربازارهاي مالي رادارد، در سال‌هاي اخير به خصوص در حوزه معاملات آتي سكه، مورد استقبال فراواني قرار گرفته‌ و براي سرمايه‌گذاران بسياري جذاب بوده است. پس از معرفي مختصر بورس كالاي ايران، اطلاعات سودمندي درباره معاملات آتي سكه براي علاقه‌مندان ارائه خواهيم كرد.

كتبت في |
استراتژي، معاملات، سرمايه گذاري، خريد و فروش
اوراق بهادار چيست و چه انواعي دارد؟

هركسي حداقل يكبار در زندگي نام اوراق بهادار را شنيده است. حتي افرادي كه هيچ علاقه يا توجهي به مسائل مالي هم ندارند حداقل يكبار يا نام آن را در اخبار تلويزيون و برنامه هاي اقتصادي شنيده اند، يا آن را در روزنامه و كتاب ها خوانده اند. آنچه واضح است اين است كه خيلي از افراد دانشي در مورد اوراق بهادار ندارند و خود را از اطلاعات مربوط به آن بي نياز مي دانند.

كتبت في |
استراتژي، معاملات، سرمايه گذاري، خريد و فروش
نكاتي مهم درباره سود سهام شركت‌ها

سود در حسابداري از كسر هزينه‌ها از درآمدها حاصل مي‌شود. يكي از صورت‌هاي مالي شركت‌ها، صورت سود و زيان است كه به صورت دوره‌اي ارائه مي‌شود و سود سهام را مشخص مي‌كند. 

كتبت في |
استراتژي، معاملات، سرمايه گذاري، خريد و فروش
آموزش تابلو خواني در بورس – مقدماتي
در اين بخش به آموزش مقدماتي تابلو خواني در بورس مي‌پردازيم كه شامل مطالب زير است:
معرفي تابلوي معاملاتي يك سهم
آموزش دسترسي به تابلوي نمادهاي بورسي
معرفي اجزاي موجود در تابلوي اصلي نمادهاي بورسي
اطلاعات تكميلي درباره هر كدام از اجزاي تابلوي معاملاتي و كاربردهاي ‌آنها

كتبت في |
سرمايه گذاري، بورس،معاملات
معاملات الگوريتمي

در عصري زندگي مي‌كنيم كه تكنولوژي تا ريز‌ترين بخش‌هاي زندگي فردي و اجتماعي انسان وارد شده است و اجتناب از آن امكان‌پذير نيست. از جمله بازارهايي كه چند سالي مي‌شود به اجتناب‌ناپذير بودن اين حقيقت پي برده‌اند بازارهاي مالي هستند. ورود بازار سرمايه به عصر تكنولوژي با معاملات الگوريتمي اتفاق افتاد. 

كتبت في |
استراتژي، معاملات، سرمايه گذاري، خريد و فروش
قرارداد اختيار معامله (قسمت دوم)
مشخصات يك قرارداد اختيار معامله كدامند؟
مشخصات قرارداد يك گروه اختيار معامله شامل موارد زير است كه توسط بورس قبل از انجام معامله منتشر مي شود:

كتبت في |
سرمايه گذاري، بورس، خريد و فروش
 قرارداد اختيار معامله چيست؟ (قسمت اول)

اوراق بهاداري است كه به موجب آن فروشنده متعهد مي‌شود در صورت درخواست خريدار، تعداد مشخصي از دارايي موضوع قرارداد را به قيمت اعمال معامله كند. خريدار اوراق مي‌تواند در زمان يا زمان‌ هاي معيني در آينده طبق مشخصات قرارداد، قرارداد را اعمال كند. فروشندۀ اوراق اختيار معامله در قبال اين تعهد، مبلغ معيني از خريدار اوراق دريافت مي‌كند. براي جلوگيري از امتناع فروشنده اوراق از انجام قرارداد، فروشنده ضمن قرارداد متعهد مي‌شود مبلغي را به عنوان وجه تضمين نزد كارگزار بورس يا اتاق پاياپاي قرار دهد و متناسب با تغييرات قيمت اوراق اختيار معامله، آن را تعديل كند.

كتبت في |
سرمايه گذاري، بورس،معاملات
عواقب تعصب در بورس (بخش دوم)

خطرناكترين نوع تعصب، تعصب به خودمان و هر آنچه مربوط به ما مي شود است. 

كتبت في |
استراتژي، معاملات، سرمايه گذاري
«السابق الصفحة ۱ من ۷ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ التالي»